Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Kiedy stosujemy licówki?

Uśmiechnięta kobieta z licówkami na zdjęciu

Domyślamy się, że osoba na zdjęciu nie zastanawia się, czy warto było założyć licówki 😉

Licówki to rodzaj uzupełnienia stosowanego w stomatologii zazwyczaj w celach estetycznych. Są one cienkim płatkiem mocowanym na przedniej części zębów, który jest w stanie zmienić między innymi długość i kształt naszego uzębienia.

Wskazania do założenia licówek

Zakładanie licówek to zabieg z pogranicza protetyki i stomatologii estetycznej, dlatego wskazania do tego typu korekcji są bardzo różnorodne.

Przykładowe wskazania do założenia licówek:

– korekcja przebarwień,

– korekcja kształtu zęba bądź zębów,

– niwelacja diastemy (przerwy międzyzębowej)

– korekcja złamań i ukruszeń uzębienia,

– wyrównanie zębów obróconych i krzywych,

Licówki mogą także skutecznie usunąć wszelakie nieestetyczne elementy naszego uzębienia – takie jak chociażby zbyt widoczne bruzdy. Warto również wiedzieć, że w zależności od stanu uzębienia licówki można założyć albo na pojedyncze albo na wszystkie zęby. Przed zabiegiem czasem wykonuje się oszlifowanie uzębienia, ale nie zawsze jest to konieczne.

Kiedy nie można stosować licówek?

Licówki, tak jak i każdy zabieg stomatologiczny, mają swoje przeciwwskazania. Nie stosuje się ich między innymi w przypadku niektórych nieprawidłowości zgryzowych i bruksizmu (patologicznego zgrzytania zębami). Licówek nie zakłada się również na zęby, które zostały dotknięte zaawansowanymi zmianami próchniczymi oraz na takie, które posiadają dużo wypełnień. Dyskwalifikujące są także choroby dziąseł takie jak paradontoza i rozchwianie zębów.

Co to właściwie są licówki na zęby?

Jeśli chcesz poprawić swój uśmiech, licówki dentystyczne są doskonałym wyborem. Licówki to cienkie nakładki nakładane na przednią (widoczną) część zęba. Wyglądają jak naturalne zęby. Licówki dentystyczne to cienkie łuski w kolorze zęba, które są przymocowane do przedniej powierzchni zębów w celu poprawy ich wyglądu. Często są wykonane z porcelany lub materiałów kompozytowych z żywicy i są trwale połączone z zębami. Licówki można stosować do korygowania szerokiego zakresu problemów stomatologicznych, takich jak:

 • przebarwienia zębów których nie można wybielić,
 • wyszczerbione lub zużyte zęby,
 • krzywe lub zniekształcone zęby,
 • nierówne przestrzenie lub duża szczelina między górnymi przednimi zębami,

Licówki można stosować w leczeniu wielu różnych problemów kosmetycznych, w tym ukruszonych, złamanych, przebarwionych lub mniejszych niż przeciętne zębów.

Obrazek z odpowiedzią na pytanie czym są licówki.

Na górze na zdjęciu – zęby pacjenta. Na dole – rząd licówek gotowych do założenia.

Licówki mogą zostać wykonane z porcelany, materiału kompozytowego, akrylu lub ceramiki. Do najczęstszych wyborów pacjentów należą licówki porcelanowe ze względu na trwałość oraz odporność na przebarwienia.

W przypadku złamania lub wyszczerbionego zęba istnieje możliwość założenia tylko jednej licówki, ale wiele osób decyduje się na założenie od 6 do 8 licówek, aby uzyskać równy, symetryczny uśmiech. Najczęściej licówki zakładane są na przednie górne zęby w końcu to one są najbardziej widoczne podczas uśmiechania się.

Czy licówki są stałe?

Licówki są trwałe i nie aplikujemy ich, po to aby je zdejmować. Mają one nam służyć wiele lat i być w jak najlepszym stanie. Zostały zaprojektowane tak, aby pozostały na swoim miejscu przez całe życie pacjenta. Ich trwałość to zwykle okres od 10 do 20 lat, ale jeśli jedna z twoich licówek kiedykolwiek się poluzuje, zużyje lub pęknie, będziesz musiał musiał ją wymienić. 

Dlaczego? Ponieważ przed założeniem licówki, Twój stomatolog będzie musiał przygotować ząb, co wiąże się z jego piłowaniem. Po zakończeniu tego procesu nie można go cofnąć i przywrócić poprzedni kształt zęba. Warstwa szkliwa jest bardzo cienka, ale nadal trzeba o nią dbać, aby chronić naturalny ząb.

Licówki zostają przymocowane do naszych naturalnych zębów zęby i mocno się do nich przyczepią, utrzymując je pod dobrym kątem i w dobrym stanie. W rzeczywistości licówki mogą w wielu przypadkach wzmacniać słabe zęby.

Gdyby licówki zostały usunięte, pozostałe zęby byłyby słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia i próchnicę. Z tego powodu licówki uważane są za zabieg trwały i nie darzą się do ich wymiany, wręcz przeciwnie – raz zaaplikowane licówki powinny nam służyć jak najdłużej.

Czy licówki niszczą zęby?

Wiele osób uważa, że ​​licówki niszczą prawdziwe zęby, jednak to po prostu nieprawda. Pomysł ten prawdopodobnie wynika wynikać z procesu, podczas którego dentysta przygotowuje zęby do licówek. Wiąże się to z usunięciem cienkiej warstwy szkliwa, aby zrobić miejsce na licówki dentystyczne, które należy przymocować z przodu zęba. 

Ten proces może sprawić, że zęby będą mniej gładkie niż normalnie, ale nie należy tego mylić z brudem lub brakiem zdrowia, ponieważ jest to tylko część procesu przygotowawczego. W rzeczywistości, celem aplikacji licówki jest poprawa wyglądu zębów pacjenta bez uszczerbku dla ich naturalnego stanu zdrowia.

Tylko niewielka, cienka struktura zęba jest usuwana, aby zrobić miejsce na licówki. Nawet jeśli okleina pęknie, uszkodzenie można naprawić, zaopatrując się w nową (chodzi o materiał z którego zbudowana jest licówka). 

Infografika odpowiadająca na pytanie czy licówki niszczą zęby.

Okazuje się, że licówki nie niszą zębów.

Najważniejsze jest aby licówka została zaaplikowana przez doświadczonego stomatologa specjalizującego się w zabiegach tego typu.

W przypadku tradycyjnych licówek porcelanowych struktura zęba jest trwale zmieniona, aby zapewnić piękny uśmiech. Licówki porcelanowe to jedne z najbardziej trwałych materiałów dostępnych w nowoczesnej medycynie stomatologicznej. Nie kruszą się i nie żółkną tak szybko jak inne materiały, dzięki czemu mogą nam posłużyć nawet 20 lat.

Aby zadbać o zęby znajdujące się pod licówkami nadal powinniśmy w taki sam sposób dbać o higienę naszej jamy ustnej tj. szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, nitkowanie czy ograniczenie spożywania silnie barwiących pokarmów. Same licówki nie powodują jednak bezpośredniego uszkodzenia zębów.

Czy można założyć licówki na krzywe zęby?

Licówki zarówno porcelanowe jak i kompozytowe to jedne z najbardziej popularnych usług, ponieważ mogą całkowicie odmienić uśmiech pacjenta. Niezależnie od tego, czy ma on odpryski, pęknięcia, szczeliny, przebarwienia czy zniekształcone zęby, licówki porcelanowe mogą zapewnić piękny uśmiech. Ale co, jeśli pacjent ma po prostu krzywe zęby? Czy nadal możesz skorzystać z tego zmieniającego życie leczenia? 

Niektóre zęby mogą być zbyt krzywe, co niestety jest przeciwwskazaniem do założenia licówek. Jeśli masz krzywe zęby, możesz chcieć zmienić wygląd swojego uśmiechu za pomocą licówek porcelanowych ze względu na ich wygląd. Jednak nierówność może również zagrażać zdrowiu jamy ustnej. Stłoczone zęby przyciągają bakterie i płytkę nazębną, a szczotkowanie zębów między tymi ciasnymi przestrzeniami jest trudniejsze. Ponadto nierówne i krzywe zęby zęby mogą naciskać na siebie, stwarzając większe ryzyko pękania lub odpryskiwania.

Infografika odpowiadająca na pytanie jakie zęby nadają się do licówek.

Przy okazji wizyty w gabinecie Sujka możesz zapytać czy stan Twoich zębów umożliwia już licówki. W zdecydowanej większości przypadków, licówki są odpowiednie.

Jeśli Twoje zęby są krzywe do tego stopnia, że ​​wpływa to nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale także na Twój wygląd, licówki porcelanowe mogą nie być najlepszym rozwiązaniem. Licówki  raczej zakryją problem krzywych zębów, ale nie rozwiążą go, narażając Cię na ryzyko jeszcze poważniejszych problemów ze zdrowiem jamy ustnej w przyszłości. W takich przypadkach najpierw wskazane są zabiegi przygotowawcze, które omówisz ze stomatologiem indywidualnie na konsultacji.

Jeśli masz tylko trochę krzywe zęby, licówki będą prawdopodobnie świetnym rozwiązaniem dla Ciebie! Należy jedynie rozpocząć leczenie i korekcję ustawienia zębów np. za pomocą nakładkę lub aparatu ortodontycznego. Klinika Sujka w Olsztynie kompleksowo wykonuje zabiegi z zakresu ortodoncji zarówno dzieci jak i młodzieży. Gdy zęby będą już proste licówki porcelanowe można przykleić do przedniej powierzchni zębów. Ponadto, porcelana dentystyczna jest stosunkowo odporna na plamy, co utrudnia odbarwienie się licówek w przyszłości.

Czy warto robić licówki?

Największą zaletą licówek jest poprawa wyglądu zębów, co daje nam efekt pięknego i śnieżnobiałego uśmiechu. Licówki dentystyczne są często stosowane w celu poprawy wyglądu nie zmian chorobowych, można powiedzieć że jest to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej.

Licówki mogą wytrzymać dłużej niż dekadę, w zależności od wybranego rodzaju i materiału wykonania, co czyni je inwestycją, która może sprawić że będziesz bardziej pewny swojego uśmiechu.

Prawidłowo wykonane licówki dentystyczne mogą wyglądać całkiem naturalnie. Licówki dentystyczne mogą szybko skorygować zużyte, wyszczerbione, obrócone, przebarwione lub złamane zęby

Warto zapamiętać: zdrowie twoich tylnych zębów determinuje zdrowie twoich przednich zębów. Dentysta powinien najpierw ocenić zgryz i jego budowę, a dopiero po takiej wizycie ocenić czy podejmie się zabiegu. Licówki można również dostosować do symetrii i stylu twarzy oraz osobowości pacjenta. Projekty mogą być różne i indywidualne, od kobiecych po agresywne. Wzory mogą być również zmiękczone lub bardziej naturalne. Osoby zastanawiające się nad licówkami powinny najpierw wybrać wzór pasujący do ich osobowości.

Co ważne, każdy, kto rozważa licówki, powinien zadać stomatologowi wiele pytań: Czy mogę zobaczyć zdjęcia przed i po poprzednich pacjentach? Czy istnieją przykłady metamorfoz wykonanych w tym gabinecie, które mogę zobaczyć? Czy mogę najpierw zobaczyć jakąś wizualizację mojego przyszłego zgryzu?

Ile kosztują licówki?

Koszt licówek jest zależny od wielu czynników m.in. metody wykonania i materiału jaki został użyty. Warto pamiętać, że pojedynczą licówkę zakłada się bardzo rzadko w wyjątkowych przypadkach np. ułamanie jednego zęba. Jeśli zastanawiamy się nad kompleksową zmianą naszego wyglądu od razu powinniśmy wziąć pod uwagę poprawę kilku zębów.

W gabinecie Sujka dbamy o jak najlepszą jakość materiałów i precyzję wykonanej usługi. Standardowo tańsza jest opcja wyboru licówki kompozytowej, koszt jednej licówki porcelanowej to 500 zł. Licówki pełnoceramiczne ze względu na użyty materiał i dokładność wykonania to koszt 1700 zł za jeden ząb. Sprawdź koszty wszystkich usług w cenniku naszej kliniki.

Ceny za kompleksowe leczenie i aplikację licówek mogą się różnić w zależności od zakresu wykonywanych usług. Przy całkowitych metamorfozach uśmiechy ceny ustalane są indywidualnie wraz z pacjentem. Jest on dokładnie informowany o tym co z jakich etapów składa się cały proces założenia licówek.

Jak wyglądają licówki na zębach?

Założenie licówek na zębach jest dobrym wyborem jeśli jesteś pacjentem niezadowolonym z wyglądu swoich zębów i boisz się uśmiechać. Bardzo często stan naszego uzębienia nie jest tak zły jak nam się wydaje, ale mimo to chcemy poczuć się pewniej. Jest to też zabieg na który decydują się osoby występujące publicznie, np. aktorzy, prezenterzy.

W takim przypadku aplikacja licówek na zęby może być dobrym wyborem z zakresu stomatologii estetycznej, zwłaszcza jeśli zabiegi wybielania zębów lub wybielanie nie zadziałały i nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. 

3d render żuchwy z fornirami na białym tle

Licówki poprawiają wygląd zębów.

Istnieje wiele opcji licówek dentystycznych w zależności od Twoich potrzeb, rodzaju pożądanego wyglądu, budżetu i nie tylko. W gabinecie Sujka w Olsztynie wykonujemy zabieg z użyciem dwóch typów licówek kompozytowych i porcelanowych.

Dzięki nowoczesnym technikom aplikacji licówki wyglądają na zębach, jak ich pierwotna powłoka. Są ulepszeniem naszego naturalnego uzębienia, ponieważ pomagają pozbyć się nierówności i przebarwień. 

Na licówki możemy również nałożyć biżuterię nazębną! Taki zabieg powinien być wykonany przez lekarza stomatologa z odpowiednim doświadczeniem, bowiem technika aplikacji biżuterii jest trochę inna. W gabinecie Sujka kompleksowo wykonamy aplikację licówki i biżuterii na zęby, oferujemy również szeroki wybór kolorów, kształtów i wzorów tego typu błyskotek. Dzięki temu licówki na zębach mogą wyglądać jeszcze lepiej, niż się spodziewaliśmy.

Czy licówki zmieniają kolor?

Porcelana jest popularnym i idealnym materiałem do tworzenia licówek, po części dlatego, że jest odporna na plamy. Istnieje jednak duża różnica między odpornością na plamy a odpornością na zmiany koloru.

Oto kilka rzeczy, które mogą powodować zmiany koloru licówek:

 • regularne spożywanie pokarmów o silnych substancjach barwiących jak kawa lub herbata, sosy itp.,
 • używki – palenie papierosów, alkohol, narkotyki,
 • różnego rodzaju leki,

Aplikacja licówek porcelanowych polega na umieszczaniu ich na przodzie zębów. Musisz wiedzieć, że z wiekiem nasze dziąsła cofają się (odsuwają się od zębów). Kiedy tak się stanie, niedostrzegalna przerwa, w której licówka styka się ze szkliwem w miejscu poprzedniej linii dziąseł, zostanie odsłonięty. Im dalej cofają się dziąsła, tym bardziej odsłania się szkliwo między dziąsłami a krawędzią licówek. To może powodować powstawanie cienkich brązowych linii na zębach.

W zależności od ilości lat które minęły od pierwszej aplikacji licówek mogą one powoli zmieniać kolor. W szczególności, jeśli minęło 20 lat temu lub więcej, istnieje ryzyko że licówki mogły nie być wykonane z porcelany używanej dzisiaj. 

Starsze licówki mogły być wykonane z tworzyw sztucznych lub bardziej porowatych form porcelany, podatnych na substancje barwiące. W takim przypadku ich kolor mógł się zmienić po prostu dlatego, że są mniej odporne na plamy niż dzisiejsze licówki wykonane z materiałów o lepszych parametrach technicznych.

Uraz zęba pod licówką nie zmienia koloru samej licówki, ale może spowodować, że warstwa zębiny pod nią (oraz pozostałe szkliwo pod licówką) stanie się ciemniejsza. Licówki są cienkie i na tyle prześwitujące, że zmiana koloru zębiny może spowodować, że licówki również zmienią odcień.

Co wybrać licówki czy korony? Licówki czy aparat?

Licówki to nie to samo, co implanty dentystyczne lub korony. Licówki pokrywają tylko przednią powierzchnię zęba, natomiast korony obejmują cały ząb. Licówki są również cieńsze od koron: około 1 mm w porównaniu do 2 mm.

Licówki są też mniej inwazyjne. Jeśli potrzebujesz korony, Twój dentysta będzie musiał spiłować lub oszlifować więcej zęba, aby przygotować go do założenia korony, niż byłoby to konieczne do nałożenia licówki.

W międzyczasie w kości umieszczany jest implant zastępujący brakujący ząb, na który nakładana jest korona. Po umieszczeniu implantu może upłynąć kilka miesięcy, zanim obszar wokół niego zagoi się na tyle, aby zastąpić ząb na górze.

Rodzaje licówek

Licówki dzieli się ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Mamy więc:

– licówki kompozytowe,

– licówki porcelanowe,

– licówki akrylowe,

– licówki ceramiczne,

– licówki pełnoceramiczne.

Obecnie najczęściej stosowanym w gabinetach dentystycznym rodzajem tego typu uzupełnień są licówki porcelanowe. Gównie ze względu na fakt, że są one nie tylko elastyczne i trwałe, ale przede wszystkim wykazują dużą odporność na odbarwienia i osadzanie się kamienia nazębnego. Więcej o licówkach porcelanowych można przeczytać pod podanym przez nas powyżej linkiem. Poniższe porównanie jest dokładniejsze.

Licówki porcelanowe

Licówka porcelanowa zbudowana jest z bardzo cienkiej warstwy porcelany indywidualnie ukształtowanej dla każdego pacjenta. Dzięki swoim właściwościom fizycznym po zacementowaniu staje się integralna częścią naturalnego zęba. Jej doskonałe właściwości optyczne pozwalają poprawić estetykę zęba, zachowując jego naturalny wygląd. Mówimy tu w szczególności o opalizacji, fluorescencji, nasyceniu barw.

Procedura wykonania licówek porcelanowych zazwyczaj może być zakończona podczas zaledwie 2-3 wizyt. W trakcie pierwszej, ząb zostanie przygotowany, polega to na minimalnie inwazyjnym wypreparowaniu struktury zęba, nadaniu mu odpowiedniego kształtu, oraz pobranie wycisku tak przygotowanych zębów. Wycisk następnie wysyłany jest do laboratorium dentystycznego, gdzie licówki są ręcznie kształtowane przez techników dentystycznych, których artyzm i umiejętności kształtują odbudowę wyglądającą jak naturalny ząb.

Dr Sujka wykonuje również dokumentację fotograficzną Twoich zębów tak aby dokładnie przekazać laboratorium pożądany kształt i kolor nowych zębów.

Licówki porcelanowe a kompozytowe

Pacjenci i stomatolodzy zastanawiają się między licówkami porcelanowymi i kompozytowymi.

Podczas tej samej wizyty wykonujemy licówki tymczasowe wykonane z kompozytu, które zostaną tymczasowo zacementowane na około 2-3 tyg, kiedy to laboratorium wykona ostateczną rekonstrukcję. Mają one na celu nie tylko rozwiązać tymczasowo problem estetyki, ale również pozwolić Tobie przyzwyczaić się do nowego kształtu, rozmiaru Twoich zębów.

Podczas ostatniej wizyty, Twoje nowe licówki zostaną przyklejone na miejsce i będziesz cieszyć się pięknym uśmiechem.

Licówki kompozytowe

Po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji Pacjenta, czasami podejmujemy decyzję o wykonaniu licówek kompozytowych. Jest to rodzaj pracy, który wykorzystuje materiały kompozytowe.

Doskonałe właściwości adhezji materiałów kompozytowych do szkliwa zęba pozwalają na ograniczenie do minimum preparację zębów. Niemniej jednak, mimo wciąż rozwijającej się technologii, nie jesteśmy wstanie jednak osiągnąć tak pięknych efektów estetycznych za pomocą licówek kompozytowych jak przy pomocy licówek porcelanowych.

Czy licówki można wybielić?

Chociaż możesz nie być w stanie wybielić licówek za pomocą leczenia, nie oznacza to, że nie możesz poprawić ich ogólnego wyglądu. Profesjonalne czyszczenie może pomóc w usunięciu przebarwień powierzchniowych, dlatego regularne wizyty u dentysty pomogą utrzymać licówki jak najdłużej w jak najlepszym stanie.

Pamiętajmy jednak, że licówki porcelanowe nie reagują dobrze na tradycyjne zabiegi wybielania. Zawsze zaleca się konsultację ze stomatologiem przed przystąpieniem do samodzielnego wybielania zębów.

Niestety nie zaleca się wybielania licówek, praktycznie jest to niemożliwe do wykonania. Wynika to z ich budowy i użytych materiałów. Jeśli po kilkunastu latach nasze licówki będą wymagały “odświeżenia” prawdopodobnie będziemy musieli zdecydować się na powtórną ich aplikację.

Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawaniu plam na licówkach jest dbanie o nie tak jak o swoje naturalne szkliwo. Mycie zębów po wypiciu kawy, innego ciemnego jedzenia lub napoju może zmniejszyć kwasowość i ilość cukrów, które zwykle wiążą się z zębami po posiłku. Należy myć zęby szczoteczką o miękkim włosiu lub przynajmniej wypłukać usta wodą z pastą do zębów, aby zapobiec powstawaniu plam. Zaleca się również unikanie pokarmów i napojów o silnie barwiących związkach, które w pierwszej kolejności mogą prowadzić do przebarwień.

Czy licówki są bezpieczne?

Licówki porcelanowe w żaden sposób nie uszkadzają zębów, o ile zostały zaaplikowane przez profesjonalistów w klinice stomatologicznej. Takie zabiegi wykonujemy w Klinice Sujka w Olsztynie, dbamy o dobro i komfort naszych podopiecznych. 

Pierwszym krokiem do założenia naszym pacjentom licówek jest wykonanie prześwietlenia, aby upewnić się, że zęby są zdrowe i wolne od próchnicy. Czasami może być konieczne wyleczenie zębów przed rozpoczęciem procesu związanego z zaaplikowaniem licówek. Po takich przygotowaniach pacjent może być pewien, że jego zęby są odpowiednio przygotowane do zabiegu.

Odpowiedź na pytanie czy licówki są bezpieczne

Czy licówki są bezpieczne? Tak – o ile zakłada je specjalista stomatolog.

W rzeczywistości licówki są zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​zębów i poprawiały ich naturalnie piękny wygląd. Pierwszy krok to zrozumienie, że ​​licówki są bezpieczne i w żaden sposób nie uszkodzą twoich prawdziwych zębów. 

Licówki projektowane i dobierane są indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta, nie ma więc możliwości mechanicznego uszkodzenia zęba znajdującego się pod licówką. 

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz jednej licówki czy całego rzędu, twoje nowe licówki są projektowane i produkowane tak, aby były idealnie dopasowane. Licówki mocuje się do naturalnych zębów za pomocą specjalnego materiału, który twardnieje pod wpływem określonego rodzaju światła. Po przyklejeniu do zębów są one kształtowane i polerowane przez naszego stomatologa, aż staną się idealnie dopasowane do całego uśmiechu!

Jak nakłada się licówki na zęby?

Cały proces od stworzenia licówek do założenia ich na zęby zajmuje od jednego do dwóch tygodni. Po stworzeniu licówek musimy  umówić się na ich dopasowanie. Podczas takiej wizyty dentysta ocenia dopasowanie, kształt i kolor licówek, aby upewnić się, że są one idealne dobrane.

Pierwszym etapem jest dokładne umycie zębów pacjenta  przez stomatologa. Jest to ważne, ponieważ zapobiega uwięzieniu bakterii pod okleiną i powodowaniu próchnicy. Niestety niedokładne umycie zębów może zakończyć się zwyrodnieniami i stanami zapalnymi a tego nie chcemy.

Po wykonaniu tej czynności stomatolog używa narzędzia ściernego, aby stworzyć bardziej szorstką teksturę na każdym zębie, na który ma zostać założona licówka. Ułatwia to przyklejenie się licówki do zęba.

Licówki porcelanowe podczas wizyty zostają przyklejone na stałe do przedniej strony zęba dzięki czemu raz na zawsze korygują nierówności i przebarwienia. W przypadku licówek kompozytowych kompozyt zostaje oszlifowany i odpowiednio dopasowany kształtem do reszty zębów pacjenta 

Taka  wizyta (na której umieszcza się licówki) zazwyczaj nie trwa dłużej niż 2 godziny. Ale długość wizyty może się różnić w zależności od liczby wykonywanych licówek i zastosowania znieczulenia miejscowego.

Jak dbać o licówki?

W przeciwieństwie do innych zabiegów dentystycznych, proces rekonwalescencji nie zajmuje dużo czasu. Po zamocowaniu licówek i użyciu środków znieczulających, można normalnie spożywać pokarmy stałe. 

W niektórych przypadkach zaraz po założeniu licówek można odczuć, że ich struktura jest bardzo szorstka, szczególnie w porównaniu do naszych naturalnych zębów. Te szorstkie plamy ścierają się po kilku dniach normalnego jedzenia i mycia zębów. Jeśli tak się nie stanie, powinniśmy ponownie skontaktować się ze stomatologiem w celu ich wygładzenia.

Odpowiedź na pytanie jak dbać o licówki, infografika ze stomatologami

Dbanie o licówki nie jest trudne, ponieważ nie różni się wiele od dbania o zęby przed zabiegiem.

Tradycyjne licówki porcelanowe zwykle wytrzymują co najmniej 10 lat (a niektóre badania sugerują, że czasami mogą trwać nawet 20 lat), a licówki bez preparacji wytrzymują około 5 do 7 lat. 

O licówki powinniśmy dbać i zapobiegać ich degradacji, jest na to kilka sposobów:

 • nie gryź twardych przedmiotów, takich jak długopisy, lód lub paznokcie,
 • nigdy nie używaj zębów do otwierania opakowania (istnieje ryzyko uszkodzenia licówki),
 • staraj się nie gryźć przednimi zębami,
 • jedz twardsze pokarmy tylko tylnymi zębami –
 • jeśli zgrzytasz lub zaciskasz zęby w nocy, zaopatrz się w szynę lub nakładkę nazębną aby ochronić licówki,
 • jeśli uprawiasz sport powinieneś nosić ochraniacz na usta.

Czy licówki można zdjąć?

Niestety jeśli ktokolwiek chce wrócić do wyglądu swoich starych zębów, po aplikacji licówek, informujemy nie jest to możliwe. Jest jednak rozwiązanie, jeśli pacjent nie jest zadowolony z osiągniętego efektu,  istnieje możliwość zdjęcia licówek i aplikacji kolejnych spersonalizowanych pod potrzeby klienta. 

Dzięki temu pacjent który nie do końca jest zadowolony z wyglądu licówek zaaplikowanych kilka lat wcześniej może zgłosić się na ich wymianę u innego stomatologa. W klinice Sujka spotkaliśmy się już z takimi przypadkami, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej skontaktuj się.

Wykwalifikowany stomatolog założy nam licówki tymczasowe dzięki którym mamy możliwość zweryfikowania poziomu dopasowania, oraz komfortu. Każdy pacjent ma możliwość noszenia tymczasowych licówek przez tydzień lub dwa, aby się do nich przyzwyczaić. Pozwala to zapoznać się z twoim nowym uśmiechem znajomym i rodzinie, masz czas również na przyzwyczajenie się do obecności licówek w jamie ustnej.

Kiedy nie można stosować licówek?

Licówki, tak jak i każdy zabieg stomatologiczny, mają swoje przeciwwskazania. Nie stosuje się ich między innymi w przypadku niektórych nieprawidłowości zgryzowych i bruksizmu (patologicznego zgrzytania zębami).

 Licówek nie zakłada się również na zęby, które zostały dotknięte zaawansowanymi zmianami próchniczymi oraz na takie, które posiadają dużo wypełnień.

Dyskwalifikujące są także choroby dziąseł takie jak paradontoza i “ruszające” się zęby. Aby założenie licówek było możliwe zęby muszą być wręcz w idealnym stanie z wyleczonym każdym stanem zapalnym, próchniczym i bez osadu nazębnego. Zabiegi z zakresu tego typu schorzeń również są wykonywane w klinice Sujka w Olsztynie. Poznasz je na podstronie Profilaktyka i Leczenie, która mówi o Skalingu i Piaskowaniu (zabiegi konieczne przed licówkami).

Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ  nieleczony stan chorobowy może rozwijać się nadal pod licówką co może prowadzić do okropnych konsekwencji. Najważniejsze jest wyleczenie każdego zęba przed zastosowaniem i aplikacją licówek każdego typu.

Mapa dojazdu do gabinetu stomatologicznego Sujka

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

  Zadzwoń do nas.

  Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

  10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

  poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
  soboty: gabinet nieczynny

  Zespół Sujka
  Pokaż na mapie Google
  Implanty Implanty telefon Zadzwoń Pokaż drogę Wyznacz trasę