Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Licówki kompozytowe

Po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji Pacjenta, czasami podejmujemy decyzję o wykonaniu licówek kompozytowych. Jest to rodzaj pracy, który wykorzystuje materiały kompozytowe. Doskonałe właściwości adhezji materiałów kompozytowych do szkliwa zęba pozwalają na ograniczenie do minimum preparacji zębów. Niemniej jednak, mimo wciąż rozwijającej się technologii, nie jesteśmy wstanie jednak osiągnąć tak pięknych efektów estetycznych za pomocą licówek kompozytowych jak przy pomocy licówek porcelanowych.

Kiedy zakłada się licówki kompozytowe?

Licówka to świetny sposób na zamaskowanie nieestetycznych przebarwień. Zakłada się je również, gdy ząb posiada szpecącą przerwę, lub gdy chcemy go znacznie wydłużyć. Licówka kompozytowa to przede wszystkim dużo tańszy sposób na piękne uzębienie niż kompozyt porcelanowy, jednak należy pamiętać, że ich niższa cena wpływa również na wygląd – są one mniej naturalne niż porcelanowe.

Przeciwwskazania co do stosowania licówek kompozytowych:

licówek nie powinny zakładać osoby u których występuje:

  • próchnica
  • wadliwy zgryz
  • zgrzytanie zębami
  • paradontoza
  • duży ubytek w koronie

Jak dbać o licówki kompozytowe?

Oczywiście, licówka założona na ząb to również pewnego rodzaju obowiązek – przecież właśnie od dbałości o nią zależy trwałość licówek kompozytowych. Nakładka ta mocowana jest jedynie do zębów przednich, nie zaś do trzonowych. W odróżnieniu od trzonowych, każdy ząb przedni służy do przegryzania pokarmu, a nie jego przeżuwania, co wypływa na niszczenie kompozytu.

Zatem, jak dbać o licówki?

  • unikaj obgryzania paznokci
  • nie spożywaj barwiących pokarmów, które mogłyby zmienić kolor licówki z kompozytu
  • unikaj przegryzania jedzenia zębami przednimi – czyli tymi, gdzie znajduje się kompozyt

Ile kosztują licówki kompozytowe?

Licówka kompozytowa przednich zębów to niezbyt drogi zabieg estetyczny, w porównania z ich porcelanowym odpowiednikiem. Cena jednej sztuki to 200 – 350 złotych w większości gabinetów stomatologicznych. A Ile kosztują licówki porcelanowe?

Niestety, stomatologia w takich chwilach potrafi być bezlitosna dla naszego portfela, ponieważ jeden taki porcelanowy kieł pozbawi nas minimum 800 złotych. Oczywiście ząb, szczególnie ten przedni, który najbardziej rzuca się w oczy podczas uśmiechania się dużo naturalniej będzie prezentował się w licówce z porcelany, jednak cena bardzo często bierze górę nad estetyką i kompozytowy ząb wygrywa w starciu popularności z porcelanowym.

Oczywiście, pacjent sam powinien zadecydować, czy zakładać licówkę droższą, lecz lepiej się prezentującą, czy może zdecydować się na tańszą alternatywę

Licówka kompozytowa zakładanie – na czym polega?

Licówka to dość popularny, choć czasochłonny zabieg. Ząb na który założony ma być kompozyt początkowo jest starannie osuszany, a następnie stomatolog dobiera odpowiedni kolor, jaki powinna mieć licówka kompozytowa. Oczywiście ważny jest również odpowiedni kształt zęba, dlatego następuje korekta kształtu licówki i korekta samego zęba – usuwana jest m.in próchnica. Ząb kompozytowy aplikowany jest za pomocą kleju dentystycznego, co sprawia, że idealnie przylega on do zęba i nie przynosi dyskomfortu.

Kiedy można stosować licówki kompozytowe?

Ząb kompozytowy znajduje wiele zastosowań, szczególnie jeśli w grę wchodzi znaczna korekta zębów przednich i atrakcyjniejsze uzębienie pacjenta. Licówka najczęściej stosowana jest, gdy:

  • szkliwo zębów zawiera nieestetyczne przebarwienia
  • ząb przedni jest złamany
  • pragniemy wydłużyć zbyt krótki ząb
  • zależy nam na usunięcie przerwy między zębami – diastemy

Licówka kompozytowa a licówka porcelanowa – co warto wiedzieć?

Wiedząc już czym charakteryzuje się licówka kompozytowa, oraz w jaki sposób takie licówki są wykonywane chcesz uzyskać jasną odpowiedź na nurtujące cię pytanie:

Zatem na jaką licówkę powinnaś/powinieneś się zdecydować?

Zarówno licówka porcelanowa, jak i ząb kompozytowy to dobre rozwiązanie na wszelkie przebarwienia, oraz ubytki tkanek zęba. Oczywiście ząb porcelanowy wygląda dużo bardziej estetycznie i naturalnie, natomiast jego cena jest znacznie wyższa. Licówka kompozytowa natomiast cechuje się niższą ceną, lecz nieco mniej atrakcyjnym wyglądem.

Jeżeli chodzi o trwałość najważniejszy jest sposób wykonania licówki przez stomatologa oraz dbałość pacjenta, jednak zazwyczaj to właśnie licówki porcelanowe są dużo bardziej trwałe, niż ich kompozytowe odpowiedniki. Warto jednak pamiętać, że zadbane licówki kompozytowe również mogą służyć klientowi przez długie lata – wystarczy tylko przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny i będziemy mogli cieszyć się nimi do nawet 3 lat.

Mapa dojazdu do gabinetu stomatologicznego Sujka

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

    Zadzwoń do nas.

    Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

    10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

    poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
    soboty: gabinet nieczynny

    Zespół Sujka
    Pokaż na mapie Google
    Implanty Implanty telefon Zadzwoń Pokaż drogę Wyznacz trasę