Piaskowanie i skaling zębów – na czym polega i jakie są wskazania do jego wykonania?
Piaskowanie to nie tylko zabieg estetyczny, ale również profilaktyczny. Dzięki niemu siekacze, kły i trzonowce stają się gładkie i białe dzięki pozbawieniu ich osadzającego się kamienia nazębnego. Często spotykany wraz z zabiegiem piaskowania, tzw. skaling zębów pomaga również uniknąć rozwojowi różnych chorób zębów, poprawia stan zdrowia dziąseł, tkanki zęba i jamy ustnej poprzez usunięcie nadmiaru kamienia nazębnego.
Ząb poddany zabiegowi piaskowania ze skalingiem może być następnie poddany wybielaniu, czyli fluoryzacji – jeśli Pacjent w Gabinecie Sujka jest zdecydowany.
Jednak zabieg piaskowania – sam w sobie – to jeden z obowiązkowych etapów profesjonalnego wybielania szkliwa zębów.
Głównym celem zabiegu jest usunięcie gęstej, pigmentowanej i zmineralizowanej płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. W domu, przy pomocy zwykłej szczoteczki, usunięcie zalegającego kamienia byłoby niemożliwe.
Głównymi wskazaniami co do odbycia zabiegu piaskowania ze skalingiem są m.in.:
Noszenie aparatów ortodontycznych, protez, koron;
Wrażliwe i krwawiące dziąsła;
Profilaktyka zapobiegania próchnicy i chorobom przyzębia;
Przed wykonaniem zabiegu wybielania;
Przed zabiegami implantacyjnymi i protetycznymi.
Czy w ramach działań profilaktycznych, zaleca się RTG zęba w Olsztynie?
W przeszłości ,dentyści często zalecali coroczne RTG. Ale dzisiaj proponuje się, aby zdrowi dorośli bez większych widocznych problemów z zębami poddawali się RTG zęba co ok. 3-4 lata. Jeśli nie odczuwasz dyskomfortu oraz chorób takich jak choroby dziąseł i próchnica, właściwie nie musisz podejmować się RTG wcale. Wystarczy, że przyjdziesz na coroczny przegląd zębów, który zwykle będzie zawierał piaskowanie i skaling.
Ile kosztuje fluoryzacja i kompleksowa usługa piaskowania ze skalingiem w Olsztynie?
Kompleksowa usługa piaskowania ze skalingiem, a także dodatkową fluoryzacją w nowoczesnej, odwiedzanej przez klientów z całej Polski klinice Sujka.pl, zwracającej szczególną uwagę na bezpieczeństwo zabiegu, mieści się w granicy 350 złotych.
Kamień nazębny – Jak go usunąć?
Decyzję co do usunięcia kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym przeprowadza się w ramach rutynowych badań kontrolnych. Przed rozpoczęciem zabiegu dentysta w bezpieczny sposób usuwa twarde osady z powierzchni zębów.
Następnie pod działaniem strumienia wody pod wysokim ciśnieniem powietrza dostarczany jest specjalny roztwór sody. Usuwa on skutecznie przebarwioną płytkę nazębną, w tym kamień bez uszkadzania delikatnego szkliwa.
Piaskowanie odbywa się za pomocą obsługi specjalnego urządzenia pod wysokim ciśnieniem, które zawiera środki oczyszczające zewnętrzną strukturę zęba. Trwająca około 60 minut sesja podzielona jest na:
Usuwanie kamienia poddziąsłowego i naddziąsłowego metodami skalingowymi;
Bezpośrednie piaskowanie zębów;
Polerowanie powierzchni zębów;
Nałożenie opatrunku antyseptycznego na dziąsła oraz lakieru fluorkowego na leczoną powierzchnię zęba.
Jak często przychodzić na profilaktyczne zabiegi skalingu i piaskowania?
Jak często wykonywać piaskowanie i skaling zębów?
Główne wskazania do profesjonalnego piaskowania i skalingu zębów to nadmierne płytki bakteryjne i twarde złogi kamienia nazębnego. Dentyści zalecają powtarzanie zabiegu co 6 miesięcy lub b>co rok, zależnie od kondycji dbania o poprawną higienę jamy ustnej.
Pacjentom palącym papierosy, miłośnikom kawy, herbaty, oraz osobom często pijącym wino zaleca się, aby udać się na powtórzenie zabiegu przynajmniej raz na 3-4 miesiące. Odpowiednie warunki związane z piaskowaniem zależne są także od tego, czy pacjent nosi urządzenia korygujące zgryz, a także czy ma trudno rozmieszczone zęby, mogące ułatwiać powstawanie kamienia nazębnego.
Dlaczego higiena jamy ustnej jest tak ważna?
Profilaktyczne dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważne. Stosowanie środków mających na celu usunięcie miękkiej płytki nazębnej i kamienia nazębnego, to nic innego jak właściwa higiena. Nie podjadanie między posiłkami, używanie nici dentystycznej i stosowanie działań mających na celu zwiększenie odporności szkliwa zębów na destrukcyjne działanie kwasów organicznych zapobiega powstawaniu próchnicy, kamienia nazębnego, zapalenia dziąseł, czy zapobiegawczemu usuwaniu potencjalnych ognisk demineralizacji szkliwa zębów. Stosowanie takich działań, jak np. fluoryzacja zapewnia, że pacjent będzie cieszył się przez długi czas zdrowymi zębami.
Jak dbać o higienę jamy ustnej w domu?
Należy pamiętać, iż im gorsza higiena dbania o jamę ustną w domu, tym częściej należy zgłosić się na profesjonalny skaling z piaskowaniem mający na celu usunąć kamień nazębny. Większość pacjentów wie, że należy myć zęby minimum 2 razy dziennie.
Jednakże najkorzystniej jest myć je po każdym głównym posiłku, czyli od 2 do 3 razy dziennie. Stosowanie się do schematu: nitkowanie za pomocą nici dentystycznej, a następnie szczotkowanie z pastą do zębów zapobiegnie w bezpieczny sposób zaleganiu nazębnych resztek, dzięki czemu przy następnej wizycie w gabinecie, dentysta z pewnością przyzna, iż domowa higiena jamy ustnej jest na dobrym torze. Należy jednak pamiętać, iż samo dbanie o higienę jamy ustnej w domu nie wystarcza. Kompleksowa ochrona zębów możliwa jest wyłącznie, dzięki kombinacji domowej profilaktyki i profesjonalnych zabiegów, jak piaskowanie ze skalingiem i fluoryzacją w gabinecie stomatologicznym Sujka.pl
Skaling zębów w Olsztynie
Skaling zębów z piaskowaniem w gabinecie stomatologicznym w Olsztynie to skuteczna metoda na zdrowy i piękny uśmiech. Zaletą piaskowania w Olsztynie jest profesjonalna kadra na miejscu. Dentysta stomatolog, stosując skaling przy pomocy nowoczesnych technik zadba o to, aby usuwanie kamienia z trudno dostępnych miejsc pozwoliło w całkowicie bezbolesny sposób profilaktycznie zapobiec próchnicy, miękkiej płytce nazębnej i twardym osadom.
Co więcej, dodatkowa fluoryzacja zadba o poprawne rozjaśnienie koron i poprawę ich wyglądu. Pozwoli także na uniknięcie stanów zapalnych dziąseł, brudnych złogów, czy utraty zębów.
Interesujący paradoks na temat skalingu i piaskowania
Zwróćmy uwagę, że zabieg profilaktyczny nie przekroczy kwoty 350zł, natomiast zabieg implantacji – którego regularna profilaktyka pozwala uniknąć – to koszt minimum 4200zł. To 12 lat regularnych wizyt kontrolnych ze skalingiem i piaskowaniem. Badani pytani o powód dla którego nie decydują się na zabieg piaskowania i skalingu przynajmniej raz do roku, powoływali się na brak czasu i pieniędzy. Jednak inne badanie potwierdza, że to właśnie ci, którzy przeprowadzają takie zabiegi profilaktycznie wychodzą na tym najkorzystniej, oszczędzając czas, pieniądze i ból. Okazuje się, że w ten sposób unikają poważniejszych zabiegów, których konieczność wynika z braku działań profilaktycznych.