Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Złamany ząb to nie koniec świata

Wypadki chodzą po ludziach i czasem nawet tak twarda część naszego organizmu jak zęby ulega uszkodzeniu.

Im szybciej, tym lepiej

Złamany lub pęknięty ząb koniecznie trzeba naprawić. Nieleczony uraz tego typu może się powiększać i prowadzić do dolegliwości bólowych, nawet jeśli wcześniej nie sprawiał nam żadnego dyskomfortu. Właśnie dlatego powinniśmy jak najszybciej udać się do dentysty, najlepiej zabierając ze sobą ułamany fragment zęba – o ile to tylko możliwe.

 

Jak leczy się złamany ząb?

Metoda leczenia złamanego zęba zależy od rozległości i typu uszkodzenia. W wielu przypadkach konieczne jest leczenie kanałowe, w innych dentysta zasugeruje założenie korony, a w skrajnych sytuacjach może okazać się, że uszkodzony ząb trzeba będzie usunąć. Część uszkodzeń wymaga jedynie kosmetycznych poprawek, a przy niewielkich ukruszeniach wystarcza zazwyczaj wypełnienie kompozytowe. Osobnym przypadkiem jest ząb złamany poniżej linii dziąsła. W takiej sytuacji będzie konieczny zabieg z zakresu chirurgii periodontologicznej albo implantologii. O tym, czym są implanty, jak i kiedy się je wszczepia, można przeczytać w naszym poradniku implantologicznym oraz w zakładce implanty zębów.

 

Gołym okiem nie wszystko zobaczysz

Uwaga! Pęknięcie zęba nie zawsze jest widoczne gołym okiem. Może się zdarzyć, że objawiać się ono będzie wyłącznie dyskomfortem przy przeżuwaniu albo nadwrażliwością na pokarmy bardzo zimne bądź bardzo ciepłe. Jeśli odczuwamy, którykolwiek z tych objawów, jak najszybciej powinniśmy udać się do dentysty.

Pamiętajmy, że wszystkie urazy w obrębie jamy ustnej, choćby i bardzo niewielkie, trzeba koniecznie skonsultować ze stomatologiem.

 

Złamany ząb – kiedy da się naprawić?

Złamanie zęba nieraz wywołuje panikę wśród pacjentów, i dlatego często pierwszym odruchem jest chęć usunięcia reszty zęba. Puste miejsce można następnie wypełnić implantem. Czy zawsze jest to natomiast konieczne? Nie! Jeśli ząb jest wciąż zdrowy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go uratować. Wiele firm związanych z implantami może się nie zgodzić, natomiast złamany ząb często można jednak odbudować bez konieczności zakładania implantów.

 

Jakie są przyczyny uszkodzenia zęba przy dziąśle?

Ząb może zostać uszkodzony na wiele sposobów, natomiast jeśli jest uszkodzony przy dziąśle bez naruszenia pozostałej struktury zęba, najczęściej jest to spowodowane nieleczonym ubytkiem próchniczym. W rzadszych przypadkach może być to uszkodzenie mechaniczne spowodowane wypadkiem, np. podczas uprawiania sportu.

 

Chroniąc dziąsła po złamaniu, sprawdź czy torebka od herbaty była sterylnie zamknięta

Złamałeś ząb? Chroniąc dziąsła po złamaniu, sprawdź czy torebka od herbaty była sterylnie zamknięta

 

Co robić, jeśli ukruszyłeś ząb przy dziąśle? Możesz użyć tymczasowego wypełnienia dentystycznego lub wosku dentystycznego. Jednak zakładamy, że nie masz ich pod ręką, a ze stomatologiem nie możesz spotkać się natychmiast. W takim razie, spróbuj torebki z herbatą lub gumy bez cukru, aby zakryć postrzępioną krawędź zęba. W ten sposób tymczasowo ochronisz dziąsła i język przed skaleczeniami lub zadrapaniami. Pamiętaj jednak, aby nie dotykać miejsca ukruszenia zęba przy dziąśle żadnymi przedmiotami, które mogłyby doprowadzić do zakażenia.

 

Jak rozpoznać ukruszony ząb?

Nie jest to nic skomplikowanego i jest to możliwe w warunkach domowych, bez konieczności wizyty u specjalisty. Ukruszony ząb często sam daje o sobie znać, poprzez wywoływanie trudności w żuciu, bądź raniąc dziąsła. Łatwo jest wyczuć to językiem, wówczas ukruszony ząb będzie miał ostre krawędzie lub wyczuwalne ubytki w strukturze. Należy pamiętać, że choć możemy samodzielnie zdiagnozować ukruszenie zęba, tak nie powinniśmy go samodzielnie leczyć!

 

Jakie jest leczenie w przypadku niewielkiego ukruszenia zęba?

Jeśli ukruszenie nie jest zbyt rozległe i nie wywołuje bólu, wystarczy udać się na podstawową wizytę u stomatologa i wykonać prosty zabieg wypełnienia kompozytowego podczas którego wykorzystywane jest światło utwardzające.

 

Jak postępować, gdy duża część zęba uległa uszkodzeniu?

Zaleca się natychmiastowe zgłoszenie się na wizytę u specjalisty, który podejmie odpowiednie kroki w celu wyleczenia zęba, jeśli będzie to możliwe. Są wtedy możliwe następujące scenariusze:

 • Łagodniejszy przypadek dużego uszczerbku zęba, to uszkodzenie szkliwa i zębiny. W takim przypadku stomatolog będzie postępować podobnie jak w przypadku niewielkiego uszkodzenia, gdzie główna część zabiegu to zapobiegnięcie infekcji oraz wypełnienie ubytków za pomocą wypełnienia kompozytowego.
 • Ciemniejszy scenariusz bierze pod uwagę dodatkowe uszkodzenie miazgi zęba. Wtedy konieczne jest leczenie kanałowe. Szczególnie nie należy tego odwlekać w czasie czy unikać, ponieważ jeśli dojdzie do nieleczonego stanu zapalnego i obrzęku, późniejsze leczenie zęba może okazać się niemożliwe.

 

Co zrobić, jeśli ząb złamie się przy dziąśle?

Jeśli korzeń zęba pozostanie nieuszkodzony, a złamanie nie będzie zachodzić zbyt głęboko, wykwalifikowany stomatolog będzie w stanie uratować ząb poprzez jego odbudowę. Natomiast jeśli korzeń ulegnie uszkodzeniu, przed odbudową trzeba będzie wykonać leczenie kanałowe.

 

Złamany ząb przy dziąśle – cena

Cena zabiegu związanego z zębem złamanym przy dziąśle wynosi od ok. 200zł w większości przypadków, do ok. 3000zł, w przypadku konieczności leczenia implantologicznego. Sytuacja nie zmienia się w przypadku jedynki złamanej przy dziąśle.

 

Ząb pęknięty na pół – co robić?

W tym przypadku postępowanie jest podobne, jak w przypadku złamania się zęba przy dziąśle – jeśli korzeń nie został uszkodzony, stomatolog odbuduje brakującą część zęba. Natomiast kiedy korzeń uległ uszkodzeniu, przed odbudowaniem zęba konieczne będzie leczenie kanałowe.

Zadzwoń do gabinetu dentystycznego, aby natychmiast umówić się na wizytę i poinformować, że Twój ząb pękł na pół. Złamany ząb nie jest czymś, co należy odkładać, ponieważ im dłużej czekasz, tym bardziej ryzykujesz infekcję miazgi zęba, która może rozprzestrzenić się na dziąsła i kość pod zębem.

Ząb rozszczepiony na pół nie może zostać uratowany w sensie, że nie wróci w 100% do stanu poprzedniego . Jednak położenie i zasięg pęknięcia pomoże określić, czy jakakolwiek część zęba może zostać jeszcze uratowana. W niektórych przypadkach można przeprowadzić leczenie endodontyczne w celu uratowania części zęba.

 

Złamana jedynka przy dziąśle

Martwi Cię fakt, że jedynka ułamała Ci się przy dziąśle? Nie przejmuj się – to najczęstsze miejsce złamania. Sposób postępowania nie różni się tu niczym od typowych działań opisanych w paragrafach na tej stronie.

 

Jakie są objawy pęknięcia korzenia?

Przede wszystkim, głównym objawem jest ból zęba. Może on zostać wywołany przez nacisk (na przykład podczas przeżuwania) lub różnicę temperatur – inaczej mówiąc: ząb staje się nadwrażliwy.

 

Jak postępować, gdy ząb zostanie wybity?

W tym przypadku głównym wrogiem pacjenta jest czas. Jeśli doszło do wybicia zęba, niezwłocznie należy skontaktować się ze stomatologiem i postępować według jego zaleceń. Dodatkowym czynnikiem, poza upływającym czasem, jest transport wybitego zęba. Często właśnie od tego zależy, czy zęba uda się uratować. W jaki sposób transportować ząb? W najgorszym przypadku „na sucho”, może się jednak okazać, że czasu będzie zbyt mało. Wówczas mamy mniej niż godzinę. Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse, możemy użyć następujących płynów:

 • sól fizjologiczna – godzina
 • pasteryzowane mleko – 6 godzin
 • roztwór Hanka HBSS – 24 godziny

Jeśli nie mamy nic takiego pod ręką, można użyć śliny, która zapewni nam nieco dodatkowego czasu, zwiększając szanse na uratowanie zęba.

 

wybito ci ząb? rozpoczął się wyścig z czasem

Wybito ci ząb? Rozpoczął się wyścig z czasem.

 

Jak zachować higienę po replantacji (ponownym umieszczeniu zęba)?

Przez okres do 3 tygodni powinno się przyjmować jedynie żywność w konsystencji papkowatej. W kwestii higieny jamy ustnej na pewno warto stosować płukanki przeciwzapalne i odkażające, takie jak: szałwia czy rumianek.

 

Jak zapobiegać pęknięciu lub ukruszeniu zęba przy dziąśle?

Aby mieć jak największą pewność, że zęby będą bezpieczne, należy:

 • Dbać o higienę jamy ustnej
 • Wszelkie ubytki leczyć jak najszybciej
 • Uczęszczać na wizyty kontrolne u stomatologa
 • Używać ochraniaczy podczas uprawiania sportu

 

Pęknięty, ukruszony, złamany ząb przy dziąśle? Co robić?

Bezzwłocznie umówić się na wizytę u stomatologa, który wykona diagnozę i sprawdzi, czy korzeń jest w dobrym stanie. Jeśli tak, a ząb był już leczony kanałowo (jeśli nie był, zabieg będzie trzeba najpierw wykonać), można ząb bez obaw odbudować. Jeśli jednak korzeń nie jest w dobrym stanie, konieczne będzie usunięcie zalegającego w dziąśle korzenia za pomocą mini aparatu ortodontycznego.

Zęby złamane pod linią dziąseł są znane jako złamania poddziąsłowe. To, czy Twój ząb może zostać uratowany, zależy od tego, jak głęboko ząb jest złamany i jak szybko otrzymasz leczenie. Twój dentysta może być zmuszony do ponownego konturowania kości za pomocą procedury zwanej wydłużaniem korony, aby móc naprawić złamany przy dziąśle ząb.

Jeśli znajdziesz fragmenty złamanego zęba przy dziąśle, dentysta może być w stanie ponownie je połączyć. Ale jeśli uszkodzenie rozciąga się poniżej linii dziąseł, prawdopodobnie trzeba będzie je usunąć.

Celowe pozostawienie korzeni zęba mądrości, złamanego przy dziąśle, zmniejsza ryzyko powstania siniaków lub rozciągnięcia nerwu. Może to znacznie zmniejszyć ryzyko trwałego drętwienia lub mrowienia warg, podbródka, policzków, dziąseł i języka, które mogą wystąpić po usunięciu zęba mądrości. Są pewne sytuacje, w których ta procedura jest zalecana. Oczywistą pewnością jest, że decyzja o pozostawieniu części zęba w dziąśle powinna powstać po konsultacji ze specjalistą – podjęcie niepoprawnej decyzji na podstawie przesłanek w Internecie może być fatalna w skutkach.

 

Pękł ząb leczony kanałowo!

Jeśli pękł ząb leczony kanałowo u innego stomatologa, konieczne może być powtórzenie zabiegu. Często odbudowę zęba wykonuje się za pomocą korony dentystycznej, chroniącej ząb przed dalszym uszkodzeniem.

Koszt leczenia złamanego zęba kanałowego będzie zależał od tego, jak skomplikowana jest Twoja sprawa. W większości przypadków, kosztuje to jednak mniej niż początkowe leczenie endodontyczne. Niektóre ubezpieczenia dentystyczne mogą pokryć koszty tego ponownego leczenia. 

 

Ukruszony ząb – co robić ze złamanym zębem?

Przede wszystkim skontaktować się z wykwalifikowanym stomatologiem, który oceni rozległość uszkodzeń. Jeśli ząb nie ułamał się zbyt głęboko, mamy dużą szansę na uratowanie zęba poprzez jego odbudowę. Jeśli natomiast miazga zęba zostanie uszkodzona, przed odbudowaniem zęba konieczne będzie wykonanie zabiegu leczenia kanałowego.

 

Złamany ząb przy dziąśle u dziecka

Sytuacja jest podobna, jak to ma miejsce u osób dorosłych. Dodatkową czynnością, którą powinno się wykonać, jest sprawdzenie, czy posiadamy całość zęba. Jeśli złamał się na więcej niż dwie części i jednej brakuje, mogła ona zostać przez dziecko połknięta lub wbić się w wargę czy dziąsło. Jeśli mamy pewność, że nic takiego nie miało miejsca, należy, wraz z zębem, niezwłocznie udać się do specjalisty. Powinno się też zadbać o odpowiednie przechowywanie odłamanego fragmentu zęba, na przykład w zimnym mleku lub roztworze soli fizjologicznej, dzięki czemu zyskamy dodatkowy czas.

 

co robić gdy dziecko złamie ząb

Co robić gdy dziecko złamie ząb przy dziąśle.

 

Kiedy dotrzemy już do specjalisty, reszta leczenia przebiega standardowo – stomatolog po diagnozie podejmuje odpowiednie kroki. Może od razu zdecydować się na odbudowanie zęba lub najpierw leczyć go kanałowo, jeśli została uszkodzona miazga.

 

A co w sytuacji gdy odłamaniu uległa cała korona i pozostał sam korzeń zęba?

Jeśli korzeń jest w dobrym stanie, stomatolog może podjąć odpowiednie kroki w celu odbudowy zęba. Jeśli okaże się to jednak niemożliwe, konieczne będzie usunięcie zalegającego w dziąśle korzenia. W momencie, kiedy nasz korzeń kwalifikuje się do odbudowy, należy wykonać zabieg leczenia kanałowego, pod warunkiem, że nie został wcześniej przeprowadzany. Po ewentualnym zabiegu, odbudowa zęba przebiega standardowo.

 

Podsumowując: Ukruszony, złamany, pęknięty ząb – co należy zrobić?

Po pierwsze: nie panikować, po drugie: umówić się na wizytę u stomatologa jak najszybciej.

Uszkodzenia zęba nie należy lekceważyć – zbyt długie zwlekanie z leczeniem może znacznie pogorszyć jego stan. W zależności od tego, jak uszkodzenie zęba jest rozległe, wykwalifikowany stomatolog zasugeruje opcję, która będzie najlepsza dla konkretnego pacjenta.

Mapa dojazdu do gabinetu stomatologicznego Sujka

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

  Zadzwoń do nas.

  Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

  10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

  poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
  soboty: gabinet nieczynny

  Zespół Sujka
  Pokaż na mapie Google
  Implanty Implanty telefon Zadzwoń Pokaż drogę Wyznacz trasę