Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Informacje ogólne o implantach

Wszczepienie implantów stomatologicznych to zabieg polegający na zastąpieniu korzeni zębów metalowymi, przypominającymi śruby wkładami i zastąpieniu uszkodzonych lub brakujących zębów sztucznymi, które wyglądają i funkcjonują jak prawdziwe. Chirurgia implantologiczna może stanowić alternatywę dla protez lub mostów, które nie są dobrze dopasowane, a także może być rozwiązaniem w przypadku, gdy brak naturalnych korzeni zębów nie pozwala na wykonanie protezy lub mostu zastępującego zęby.

Sposób przeprowadzenia zabiegu wszczepienia implantu zależy od rodzaju implantu i stanu kości szczęki. Operacja wszczepienia implantu może obejmować kilka procedur. Główną zaletą implantów jest solidne oparcie dla nowych zębów — proces ten wymaga ścisłego wygojenia się kości wokół implantu. Ponieważ gojenie kości wymaga czasu, proces ten może trwać wiele miesięcy.

pacjentka po zabiegu wszczepienia implantów

Czy implanty są dla Ciebie?

Implanty stomatologiczne są chirurgicznie umieszczane w kości szczęki i służą jako korzenie brakujących zębów. Ponieważ tytan w implantach łączy się z kością szczęki, implanty nie będą się ślizgać, wydawać dźwięków ani powodować uszkodzeń kości w sposób, w jaki mogłyby to robić stałe mosty lub protezy. Materiały te nie ulegają próchnicy, tak jak własne zęby, na których opiera się zwykły most.

Implanty stomatologiczne mogą być rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli:

  • Masz jeden lub więcej brakujących zębów
  • Masz kości szczęki, które osiągnęły pełny wzrost
  • Masz odpowiednią ilość kości do zamocowania implantów lub możesz dokonać przeszczepu kości
  • Masz zdrowe tkanki jamy ustnej
  • Nie masz dolegliwości zdrowotnych, które wpływają na gojenie się kości
  • Nie możesz lub nie chcesz nosić protez zębowych
  • Chcesz poprawić swoją mowę
  • Jesteś gotów poświęcić kilka miesięcy na ten proces
  • Nie palisz tytoniu
implant zęba w szczęce
Poprawnie wszczepiony implant zęba

Jak przebiega proces implantacji

Zabieg wszczepienia implantu jest zazwyczaj zabiegiem ambulatoryjnym, wykonywanym w etapach, z uwzględnieniem czasu gojenia między zabiegami. Proces wszczepiania implantu składa się z wielu etapów, w tym:

  • Usunięcia uszkodzonego zęba
  • W razie potrzeby przygotowania kości szczęki (przeszczep)
  • Umieszczenia implantu stomatologicznego
  • Wzrostu i gojenie się kości
  • Umieszczenia łącznika
  • Umieszczenia korony protetycznej

Cały proces od początku do końca może trwać wiele miesięcy. Znaczna część tego czasu poświęcona jest gojeniu się i oczekiwaniu na wzrost nowej kości w szczęce. W zależności od sytuacji, konkretnego zabiegu lub użytych materiałów, niektóre etapy mogą być czasem łączone.

Implant przed nałożeniem korony

Gdy konieczne jest przeszczepienie kości

Jeśli kości szczęki nie są wystarczająco grube lub są zbyt miękkie, przed wykonaniem zabiegu wszczepienia implantu może być konieczne przeszczepienie kości. Dzieje się tak dlatego, że silne żucie w jamie ustnej wywiera duży nacisk na kość i jeśli nie będzie ona w stanie utrzymać implantu, operacja prawdopodobnie się nie powiedzie. Przeszczep kości może stworzyć solidniejszą podstawę dla implantu.

Istnieje kilka materiałów do przeszczepów kostnych, które mogą być wykorzystane do odbudowy kości szczęki. Opcje mogą obejmować przeszczep kości naturalnej, np. z innego miejsca w organizmie, lub syntetyczny przeszczep kości, np. materiał zastępujący kość, który może zapewnić struktury nośne dla wzrostu nowej kości.

Zanim przeszczepiona kość odrośnie w stopniu wystarczającym do utrzymania implantu, może upłynąć kilka miesięcy. W niektórych przypadkach może być potrzebny tylko niewielki przeszczep kości, który można wykonać jednocześnie z zabiegiem wszczepienia implantu. O sposobie postępowania decyduje stan kości szczęki.

Umieszczanie łącznika

Po zakończeniu procesu osteointegracji konieczne może być wykonanie dodatkowego zabiegu chirurgicznego w celu umieszczenia łącznika — elementu, na którym ostatecznie zostanie osadzona korona. Ten niewielki zabieg jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych.

implant bez korony

Aby umieścić łącznik:

  • Chirurg stomatolog ponownie otwiera dziąsło, aby odsłonić implant stomatologiczny
  • Łącznik jest mocowany do implantu.
  • Następnie zamyka się tkanki dziąsła wokół łącznika, ale nie nad nim.

W niektórych przypadkach łącznik jest mocowany do metalowej wkładki implantu stomatologicznego w momencie jej wszczepiania. Oznacza to, że nie trzeba wykonywać dodatkowego zabiegu chirurgicznego. Ponieważ jednak łącznik wystaje poza linię dziąseł, jest widoczny po otwarciu ust i będzie tak do czasu, gdy lekarz dentysta ukończy protezę zęba. Niektórzy Pacjenci nie chcą takiego rozwiązania i wolą, aby łącznik został umieszczony podczas oddzielnego zabiegu.

Po umieszczeniu łącznika dziąsła muszą się goić przez około dwa tygodnie, zanim będzie można zamocować sztuczny ząb.

Wybór dopasowanego rozwiązania

Po wygojeniu się dziąseł zostaną wykonane kolejne wyciski jamy ustnej i pozostałych zębów. Wyciski te są wykorzystywane do wykonania korony — realistycznie wyglądającego sztucznego zęba. Koronę można założyć dopiero wtedy, gdy kości szczęki są wystarczająco mocne, aby można było w nich umieścić nowy ząb.

implanty zębów wybór
Dobór kształtu i koloru korony

Wraz z lekarzem stomatologiem można wybrać protezy wyjmowane, stałe lub stanowiące połączenie obu tych opcji:

  • Protezy ruchome. Ten typ jest podobny do konwencjonalnej protezy ruchomej i może być protezą częściową lub całkowitą. Zawiera ona sztuczne białe zęby otoczone różową plastikową gumą. Jest ona osadzona na metalowej ramie, która jest przymocowana do łącznika implantu i bezpiecznie zatrzaskuje się na miejscu. Można ją łatwo zdjąć w celu naprawy lub codziennego czyszczenia.
  • Protezy stałe. W tym rodzaju korona/proteza jest na stałe przykręcona lub zacementowana do indywidualnego zaczepu implantu. Nie można usunąć zęba do czyszczenia lub podczas snu. W większości przypadków każda korona jest mocowana do własnego implantu. Ponieważ jednak implanty są wyjątkowo wytrzymałe, jeden implant może zastąpić kilka zębów, jeśli są one połączone ze sobą.

Ryzyko

Jak każdy zabieg chirurgiczny, operacja wszczepienia implantów stomatologicznych wiąże się z pewnym ryzykiem dla zdrowia. Problemy występują jednak rzadko, a jeśli już się pojawią, są zazwyczaj niewielkie i łatwe do wyleczenia. Ryzyko obejmuje:

  • Zakażenie w miejscu wszczepienia implantu
  • Urazy lub uszkodzenia otaczających struktur, takich jak inne zęby lub naczynia krwionośne, uszkodzenie nerwów, które może powodować ból, drętwienie lub mrowienie naturalnych zębów, dziąseł, warg lub podbródka
  • Problemy z zatokami, gdy implanty stomatologiczne umieszczone w górnej szczęce wystają do jednej z jam zatok.

Jak wyglądają przygotowania do zabiegu?

W procesie planowania implantów stomatologicznych może uczestniczyć wielu specjalistów, w tym lekarz specjalizujący się w schorzeniach jamy ustnej, szczęki i twarzy (chirurg ustno-szczękowy), stomatolog specjalizujący się w leczeniu struktur podtrzymujących zęby, takich jak dziąsła i kości (periodontolog), stomatolog projektujący i dopasowujący sztuczne zęby (protetyk), a niekiedy także laryngolog.

rtg zębów

Ponieważ implanty stomatologiczne wymagają jednego lub więcej zabiegów chirurgicznych, należy przeprowadzić dokładną ocenę w celu przygotowania się do procesu, w tym:

  • Kompleksowe badanie stomatologiczne: Można wykonać zdjęcia rentgenowskie i zdjęcia 3D, a także modele zębów i szczęki.
  • Przegląd historii choroby: Należy poinformować lekarza o wszelkich schorzeniach i przyjmowanych lekach, w tym lekach na receptę i bez recepty oraz suplementach diety. Jeśli masz pewne choroby serca lub implanty ortopedyczne, lekarz może przepisać antybiotyki przed zabiegiem, aby zapobiec infekcji.
  • Plan leczenia: Plan ten, dostosowany do Państwa sytuacji, uwzględnia takie czynniki jak ilość zębów, które należy wymienić oraz stan kości szczęki i pozostałych zębów.

Aby kontrolować ból, podczas zabiegu można zastosować następujące opcje znieczulenia: znieczulenie miejscowe, sedację lub znieczulenie ogólne. W przeważającej większości stosuje się tylko znieczulenie miejscowe.

Umieszczanie implantu stomatologicznego

Podczas zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego chirurg stomatolog wykonuje cięcie w celu otwarcia dziąsła i odsłonięcia kości. W kości wywierca się otwory, w których umieszcza się metalowy wkład implantu. Ponieważ wkład będzie pełnił funkcję korzenia zęba, jest on wszczepiany głęboko w kość.

W tym momencie w miejscu, w którym brakuje zęba, nadal pozostaje luka. W razie potrzeby można umieścić rodzaj tymczasowej protezy. Protezę tę można zdjąć do czyszczenia i podczas snu.

budowa implantu
Budowa implantu zębowego

Oczekiwanie na wzrost kości

Po umieszczeniu metalowego wkładu implantu w kości szczęki rozpoczyna się proces osseointegracji. W tym procesie kość szczęki zrasta się z powierzchnią implantu i łączy z nią. Proces ten, który może trwać kilka miesięcy, pomaga zapewnić solidną podstawę dla nowego sztucznego zęba — podobnie jak korzenie dla zębów naturalnych.

Po zabiegu

Niezależnie od tego, czy operacja wszczepienia implantu stomatologicznego przebiega w jednym etapie, czy w wielu etapach, możesz odczuwać pewne typowe dolegliwości związane z każdym rodzajem zabiegu stomatologicznego, takie jak:

  • Obrzęk dziąseł i twarzy
  • Siniaki na skórze i dziąsłach
  • Ból w miejscu wszczepienia implantu
  • Niewielkie krwawienie.

Po zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego może być konieczne zastosowanie leków przeciwbólowych lub antybiotyków. Jeśli obrzęk, dyskomfort lub jakikolwiek inny problem nasili się w ciągu kilku dni po zabiegu, należy skontaktować się z chirurgiem stomatologicznym.

Po każdym etapie zabiegu konieczne może być spożywanie miękkich pokarmów podczas gojenia się miejsca operacyjnego. Zazwyczaj lekarz dentysta stosuje szwy, które same się rozpuszczają. Jeśli szwy nie rozpuszczają się samoistnie, lekarz usuwa je.

Rezultaty leczenia

Większość implantów stomatologicznych kończy się sukcesem. Czasami jednak kość nie zrasta się dostatecznie z metalowym implantem. Do niepowodzenia i powikłań związanych z implantami może przyczynić się na przykład palenie papierosów.

Jeśli kość nie zrosła się dostatecznie, implant jest usuwany, kość jest oczyszczana, a zabieg można powtórzyć za około trzy miesiące.

Możesz pomóc swoim implantom i pozostałym zębom naturalnym pozostać w dobrym stanie dłużej, stosując się do tych zasad:

  • Praktykuj doskonałą higienę jamy ustnej. Podobnie jak w przypadku naturalnych zębów, należy utrzymywać implanty, sztuczne zęby i tkankę dziąsłową w czystości. Specjalnie zaprojektowane szczoteczki, takie jak szczoteczka międzyzębowa, którą wsuwa się między zęby, mogą pomóc w czyszczeniu zakamarków wokół zębów, dziąseł i metalowych wkładów.
  • Regularnie odwiedzaj swojego dentystę. Zaplanuj kontrole stomatologiczne, aby zapewnić zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie implantów oraz przestrzegaj zaleceń dotyczących profesjonalnego czyszczenia.
  • Unikaj szkodliwych nawyków. Nie należy żuć twardych przedmiotów, takich jak lód czy twarde cukierki, które mogą złamać korony lub naturalne zęby. Unikaj szkodliwych dla zębów produktów tytoniowych i kofeiny. Poddaj się leczeniu, jeśli zgrzytasz zębami (bruksizm).
implanty - efekt
Efekt leczenia implantologicznego

Zastanawiasz się, czy implanty zębów są rozwiązaniem dopasowanym do Ciebie? Masz pytania, wątpliwości? Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i ustalimy plan leczenia szyty na Twoją miarę!

Mapa dojazdu do gabinetu stomatologicznego Sujka

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

    Zadzwoń do nas.

    Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

    10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

    poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
    soboty: gabinet nieczynny

    Zespół Sujka
    Pokaż na mapie Google
    Implanty Implanty telefon Zadzwoń Pokaż drogę Wyznacz trasę