Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Budowa implantu — z czego składa się implant?

Zazwyczaj konwencjonalne implanty stomatologiczne składają się z trzech części. Te trzy elementy to wkład lub śruba implantu, łącznik, który mocuje się do wkładu implantu, oraz proteza lub uzupełnienie zęba, którym może być korona, most lub proteza.

Trzon implantu

Trzon implantu lub śruba są wprowadzane do kości szczęki podczas krótkiego zabiegu chirurgicznego z wykorzystaniem zaawansowanej techniki komputerowej. Wkład implantu wygląda trochę jak korzeń naturalnego zęba, zostało to celowo tak zaprojektowane. Patrząc na wkład implantu, możesz zauważyć, że jego koniec jest zwężony tak jak prawdziwy korzeń zęba.

Wkłady do implantów są dostępne w wielu różnych średnicach, dzięki czemu dr Karol Sujka może wybrać najbardziej odpowiednią średnicę dla zęba wymagającego odbudowy.

Na przykład większa średnica jest bardziej odpowiednia dla większych zębów, takich jak trzonowiec, natomiast implant o wąskiej średnicy jest bardziej odpowiedni dla mniejszych zębów, takich jak siekacze. Długość filarów implantów stomatologicznych również różni się w zależności od wielkości i lokalizacji zastępowanego zęba.

Filar implantu może mieć długość do 18 mm, a na przykład mini implanty stomatologiczne mają zwykle dłuższe filary w celu zapewnienia większej wytrzymałości i stabilności. Tradycyjny filar implantu jest pusty, co umożliwia przykręcenie do niego łącznika.

Trzyczęściowy projekt implantu umożliwia zakrycie filarów implantu na czas osteointegracji, więc nie jest on od razu odbudowywany za pomocą protezy. Łącznik jest mocowany później, gdy lekarz implantolog jest gotowy do wykonania i dopasowania protezy.

Łączniki implantów

Istnieje ogromny wybór łączników implantów w zależności od systemu implantologicznego stosowanego do odbudowy zębów. Na przykład łączniki implantów mocujące korony i mosty implantologiczne różnią się znacznie od łączników stosowanych do podtrzymywania protez. Łącznik implantu stosowany do mocowania korony lub mostu wygląda trochę jak mały ząbek, wystający ponad linię dziąseł.

Łączniki stosowane do podparcia protezy są zupełnie inne, ponieważ implanty protezy mogą mieć na swojej powierzchni dopasowującej specjalne zaczepy, które zatrzaskują się na łącznikach, lub łączniki służą do podparcia belki. Wówczas proteza zatrzaskuje się bezpośrednio na pręcie.

Z czego są wykonane implanty stomatologiczne?

Termin „implant stomatologiczny” odnosi się do metalowego wkładu pełniącego funkcję korzenia, natomiast gdy mówimy o zabiegu wszczepienia implantu stomatologicznego, obejmuje on zamocowanie całego zęba zastępczego, który składa się z trzech części:

 • Implant zęba to metalowy słupek, czyli śruba, wykonany zazwyczaj z biokompatybilnego materiału, jakim jest tytan. Tytan dobrze łączy się z kością, więc stanowi solidną podstawę dla sztucznego zęba. Tytan jest specjalnie powlekany, aby zapobiec korozji, a także pokryty hydroksyapatytem — substancją występującą w naturalnej kości, która pobudza wzrost nowej kości, zapewniając osseointegrację implantu lub silne zespolenie z otaczającą go kością. Implanty dentystyczne z cyrkonu są wykonane z niezwykle mocnego i trwałego materiału ceramicznego i nie zawierają metalu. Implanty te zostały gruntownie przebadane i uzyskały aprobatę amerykańskiej Agencji Żywności i Leków, a w Europie są stosowane z powodzeniem od wielu lat.
budowa implantu

Proteza na implantach

Proteza na implantach może być koroną, mostem lub protezą opartą na implantach. Na pojedynczych implantach wykonuje się korony, natomiast na wielu implantach można wykonać mosty lub podbudować protezę. Korony i mosty są zamocowane na stałe i mogą być usunięte jedynie przez lekarza implantologa.

Protezy na implantach są ruchome, więc można je wyjmować do regularnego czyszczenia i konserwacji.

W jamie ustnej protezy na implantach utrzymują się pewnie na miejscu i są znacznie mocniejsze i stabilniejsze w porównaniu z konwencjonalnymi protezami, które opierają się na dziąsłach.

Większość implantów pojedynczych zębów składa się z trzech elementów, ale niektóre są dwuczęściowe. Implanty te są wykonane w taki sposób, że wkładka i łącznik stanowią jedną całość. Proteza na implantach będzie pasować bezpośrednio do nich.

Mini implanty stomatologiczne są często dwuczęściowe, dlatego łącznik wystaje ponad dziąsło bezpośrednio po założeniu. Implanty cyrkonowe również często są dwuczęściowe, choć dostępne są również trzyczęściowe.

most na implantach
Most protetyczny na implantach
 • Łącznik — niewielka struktura wykonana z tytanu, złota lub cyrkonu, która utrzymuje koronę na słupku implantu.
 • Ząb lub zęby zastępcze. Zazwyczaj jest to korona wykonana na zamówienie, ale może to być również most lub proteza. Niezależnie od tego, jaki rodzaj sztucznego zęba zostanie wybrany, zostanie on wykonany tak, aby idealnie komponował się z naturalnymi zębami.
implant zęba - budowa

Masz pytania dotyczące implantów? Zastanawiasz się, czy to rozwiązanie jest stworzone dla Ciebie? Zadzwoń do nas i umów wizytę, chętnie odpowiemy na wszystkie nurtujące Cię kwestie!

Mapa dojazdu do gabinetu stomatologicznego Sujka

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

  Zadzwoń do nas.

  Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

  10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

  poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
  soboty: gabinet nieczynny

  Zespół Sujka
  Pokaż na mapie Google
  Implanty Implanty telefon Zadzwoń Pokaż drogę Wyznacz trasę