Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Zdrowe zęby dziecka w czterech krokach

Zdrowe zęby dziecka w czterech krokach

Ubytki w zębach to efekt wybuchowej mieszanki bakterii, częstego spożywania pokarmów bogatych w cukry i węglowodany, równie częstego picia kwaśnych, gazowanych napojów oraz nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Wszystko to prowadzi nieuchronnie do pojawienia się próchnicy. Dzisiaj podpowiemy jak wykształcać dobre nawyki u swojego dziecka już od najmłodszych lat, tak aby cieszyło się zdrowym i pięknym uśmiechem.

Krok pierwszy – zacznij jak najwcześniej

Nie jest prawdą, że o mleczne zęby nie trzeba dbać. Ten niestety bardzo rozpowszechniony mit jest wyjątkowo szkodliwy. Dlaczego? Już śpieszymy z wyjaśnieniem. Jedną z podstawowych przyczyn powstawania próchnicy jest obecność bakterii w jamie ustnej. W momencie, kiedy mleczaki zostają zastąpione zębami stałymi, bakterie wcale nie znikają. Pamiętajmy o tym, że próchnica to choroba zakaźna i może bardzo szybko przenieść się z zębów mlecznych na stałe.

Krok drugi – świeć przykładem

Nie da się wpoić dziecku zdrowych nawyków, samemu nie troszcząc się o zęby. Zadbaj więc o to, by wspólne szczotkowanie zębów stało się stałym punktem programu. Twój maluch szybko zacznie Cię naśladować. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by dbanie o zęby zamienić w zabawę albo zacząć od szczotkowania ząbków ulubionej zabawki.

Dbanie o nasze własne uzębienie ma także inną zaletę – bakterie powodujące próchnicę mogą przenieść się z naszej jamy ustnej na ząbki naszego dziecka. Każdy z nas przecież sprawdza, czy picie albo zupka nie jest za ciepłe, dmucha na jedzenie, żeby je trochę ostudzić. Zdarza nam się korzystać z tej samej rurki albo sztućców. Każda z tych czynności to sposób na przenoszenie bakterii, bo jak już wspomnieliśmy – próchnica to choroba zakaźna.

Krok trzeci – postaw na zdrowe przekąski

Wody smakowe, słodycze, ciasteczka, kolorowe napoje. Wszystkie te produkty to zagrożenie dla zębów naszego malucha. Staraj się zastąpić je zdrowymi przekąskami i wodą mineralną, tak aby wyrobić w dziecku nawyk sięgania po lepsze jakościowo produkty już od najmłodszych lat.

Krok czwarty – wybierz się do dentysty na wizytę zapoznawczą

Większość gabinetów dentystycznych ma w swojej ofercie wizyty zapoznawcze, w trakcie których maluch może spokojnie rozejrzeć się po gabinecie i zaznajomić z nieznanym środowiskiem. W trakcie tej pierwszej wizyty nie wykonuje się żadnych zabiegów, służy ona wyłącznie oswojeniu dziecka z gabinetem. Dzięki temu maluch w trakcie kolejnych spotkań z dentystą nie będzie odczuwał strachu przed nieznanym miejscem.

Mamy nadzieję, że chociaż trochę pomogliśmy!

Mapa dojazdu do gabinetu stomatologicznego Sujka

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

  Zadzwoń do nas.

  Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

  10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

  poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
  soboty: gabinet nieczynny

  Zespół Sujka
  Pokaż na mapie Google
  Implanty Implanty telefon Zadzwoń Pokaż drogę Wyznacz trasę