Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Ząb sam przestał boleć? To niekoniecznie powód do radości

ból zęba
Większość osób wie, że ból zęba powinien być powodem do niepokoju. Jednak mimo to sporo pacjentów odwleka wizytę u dentysty, łudząc się, że dyskomfort sam ustąpi. I rzeczywiście, czasem ból przechodzi sam z siebie, ale nie zawsze jest to powód do radości.

Różne powody bólu zębów

Powodów bólu zębów może być sporo – od nadwrażliwości, poprzez stany zapalne miazgi i przyzębia, aż po mechaniczne uszkodzenia tkanek. Jednak niezależnie od przyczyny, bólu zębów nie powinniśmy nigdy bagatelizować. Pamiętajmy też, że jeśli bolesności zęba towarzyszy podniesienie temperatury ciała lub obrzęk, powinniśmy reagować natychmiast i niezwłocznie umówić wizytę u stomatologa. To sygnały wyjątkowo alarmujące.

Ząb przestał boleć? To niekoniecznie dobry znak

Samoistne ustąpienie bólu zęba może i brzmi dobrze, ale niekoniecznie musi oznaczać coś pozytywnego. Wbrew powszechnemu przekonaniu najczęstszymi powodami ustępowania bólu nie jest zniknięcie problemu, a zupełne obumarcie miazgi i otwarcie się komory zakażonego zęba, co zmniejsza wysokie ciśnienie panujące w objętym zmianami chorobowymi obszarze. Wszystko to w efekcie prowadzi do tymczasowego zaniku albo złagodzenia intensywności dolegliwości bólowych, które z czasem wrócą ze zdwojoną siłą.

Nie bagatelizuj problemów z zębami

Warto wiedzieć, że to właśnie miazga jest wysoce unerwioną i unaczynioną tkanką – to dzięki niej odczuwamy ból zębów. Gdy ząb nas przestaje boleć, miazga najprawdopodobniej obumarła, a sam ząb jest martwy. Pojawia się wtedy ryzyko przeniesienia stanu zapalnego na kości i tkanki około zębowe, bo bakterie, które dostały się do miazgi i doprowadziły jej śmierci, szukają sobie innego pożywienia, zakażając inne tkanki. W skrajnych przypadkach konieczne mogą być nawet implanty zębów, więc lepiej zawczasu umówić wizytę w gabinecie stomatologicznym, a nie czekać na to aż ból sam przejdzie.

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

Zadzwoń do nas.

Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

poniedziałek - piątek: 9.00 - 16.30
soboty: gabinet nieczynny

Implanty Zadzwoń Wyznacz trasę