Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Ząb sam przestał boleć? To niekoniecznie powód do radości

ból zęba
Większość osób wie, że ból zęba – zwłaszcza w nocy – powinien być powodem do niepokoju. Jednak mimo to sporo pacjentów odwleka wizytę u dentysty, łudząc się, że dyskomfort sam ustąpi. I rzeczywiście, czasem ból przechodzi sam z siebie, ale nie zawsze jest to powód do radości.

Różne powody bólu zębów

Powodów bólu zębów może być sporo – od nadwrażliwości, poprzez stany zapalne miazgi i przyzębia, aż po mechaniczne uszkodzenia tkanek. Jednak niezależnie od przyczyny, bólu zębów nie powinniśmy nigdy bagatelizować. Pamiętajmy też, że jeśli bolesności zęba towarzyszy podniesienie temperatury ciała lub obrzęk, powinniśmy reagować natychmiast i niezwłocznie umówić wizytę u stomatologa. To sygnały wyjątkowo alarmujące.

Ząb przestał boleć? To niekoniecznie dobry znak

Samoistne ustąpienie bólu zęba może i brzmi dobrze, ale niekoniecznie musi oznaczać coś pozytywnego. Wbrew powszechnemu przekonaniu najczęstszymi powodami ustępowania bólu nie jest zniknięcie problemu, a zupełne obumarcie miazgi i otwarcie się komory zakażonego zęba, co zmniejsza wysokie ciśnienie panujące w objętym zmianami chorobowymi obszarze. Wszystko to w efekcie prowadzi do tymczasowego zaniku albo złagodzenia intensywności dolegliwości bólowych, które z czasem wrócą ze zdwojoną siłą. Ciszą przed burzą może być m.in. „pulsowanie” zęba w nocy.

Dlaczego lepiej nie bagatelizować problemów z zębami

Warto wiedzieć, że to właśnie miazga jest wysoce unerwioną i unaczynioną tkanką – to dzięki niej odczuwamy ból zębów. Gdy ząb nas przestaje boleć, miazga najprawdopodobniej obumarła, a sam ząb jest martwy. Pojawia się wtedy ryzyko przeniesienia stanu zapalnego na kości i tkanki około zębowe, bo bakterie, które dostały się do miazgi i doprowadziły jej śmierci, szukają sobie innego pożywienia, zakażając inne tkanki. W skrajnych przypadkach konieczne mogą być nawet implanty zębów, więc lepiej zawczasu umówić wizytę w gabinecie stomatologicznym, a nie czekać na to aż ból sam przejdzie.

Czy stan zapalny zęba sam przejdzie?

Niestety, jest to niemożliwe. Nawet jeśli Twój chory ząb przestał chwilowo boleć, stan zapalny będzie się pogłębiał, ostatecznie doprowadzając do utraty zęba oraz dalszych powikłań. Stomatolog musi nie tylko zająć się efektami tego stanu zapalnego (ból, obrzęk etc.), ale przede wszystkim jego przyczyną. Tymczasowo można stosować leki przeciwbólowe oraz zimne kompresy, jednak nie rozwiążą one problemu.

Jeżeli zakażony ząb przestanie nas boleć, może to oznaczać iż nerwy znajdujące się w zepsutym zębie zostały już bezpowrotnie uszkodzone. Nawet w tak późnym stadium choroby podjęcie zlecenia jest zalecane. Pozostawienie zakażenia niezaliczonego może doprowadzić do rozszerzenia zakażenia, które byłoby znacznie trudniejsze i przysporzyłoby jeszcze bardziej nasilony ból.

Ból zęba w nocy – jakie są jego przyczyny?

Ból zęba w nocy jest jednym z najnieprzyjemniejszych doświadczeń dla każdego człowieka – nie pozwala spać, co osłabia nas w dzień, co z kolei sprawia, że czujemy ból coraz dotkliwiej. Z tego powodu warto regularnie odwiedzać dentystę i zapobiegać negatywnym zmianom w naszej jamie ustnej. Co jednak zrobić, gdy ból już zaatakuje? Jakie mogą być jego przyczyny i skutki?

Gdy miazga jest zaatakowana przez bakterie (dostające się przez uszkodzone szkliwo), pojawia się stan zapalny. W pozycji leżącej wzrasta ciśnienie w tkankach i ząb zaczyna boleć w charakterystyczny, pulsujący sposób. Zapalenie miazgi, do którego prowadzi próchnica, trzeba leczyć stomatologicznie. Ból pojawia się często także gdy pacjent cierpi na nadwrażliwość zębów.  

Co robić, kiedy pojawi się ból zęba w nocy?

Gdy ząb zaczyna boleć, konieczna jest wizyta u stomatologa. Rzadko który gabinet stomatologiczny jest jednak otwarty o tej porze. Możesz skonsultować się z lekarzem na pogotowiu, jednak wiele osób woli zaczekać do rana, aby odwiedzić swojego zaufanego lekarza. W nocy natomiast można ratować się lekami przeciwbólowymi. Ketonal lub Ibuprom uśmierza ból, jednak w jamie ustnej nadal obecny będzie stan zapalny. Dlatego też, choć lek przeciwbólowy może złagodzić ból, wizyta u stomatologa powinna odbyć się jak najszybciej. 

Co zrobić, żeby przestał boleć ząb (nie tylko w nocy)

Najczęściej pacjenci cierpiący na ból zęba – w nocy lub w dzień – sięgają po tabletki przeciwbólowe. Nie jest to jedyny sposób, aby złagodzić ból zęba przed planowaną wizytą u dentysty. Inne sposoby są przydatne zwłaszcza wtedy, gdy ostatnio korzystaliśmy już z leków przeciwbólowych i chcemy uniknąć kolejnych, bardzo szkodliwych tabletek tego typu. Ząb można przepłukać odpowiednim preparatem. Płukanką może być lek z apteki, jak Dentosept, lub zioła. Równie dobrym sposobem jest wacik, który należy nasączyć czymś, co przyniesie ulgę. Przykładem może być olejek goździkowy. Zanim dentysta spojrzy profesjonalnym okiem na bolący ząb, policzek można okładać zimnymi okładami. Złagodzi to ból zęba.

Te kilka dodatkowych sposobów powinno przynieść tymczasową ulgę i pozwolić ci przetrwać do wizyty u stomatologa. Skorzystaj z nich, jeśli w tym tygodniu korzystałeś już  ponad 2 dni z tabletek przeciwbólowych, i nie chcesz szkodzić nimi swojemu organizmowi. Aby przestał boleć ząb, zrób następujące okłady lub płukanki:

 1. Przepłucz zęby słoną wodą. 
 2. Płukanie silnie rozcieńczoną wodą utlenioną.
 3. Zimny ​​okład. 
 4. Torebki herbaty miętowej. 
 5. Czosnek.
 6. Ekstrakt waniliowy.
 7. Goździki
 8. Liście guawy.

Najlepszą radą jaką można w takiej sytuacji udzielić, jest jednak po prostu udanie się do dentysty. Im szybciej podejmiemy się leczenia uszkodzeń i chorób zębów, tym łatwiej i szybciej jama ustna wróci do pełnego zdrowia. Specjaliści gabinetu stomatologicznego Sujka oferują między innymi kompleksowe leczenie kanałowe zębów, przygotowywanie protez i implantów, czy zabiegi stomatologii estetycznej. Pod czujnym okiem i sprawną ręką dentysty, każdy, najbardziej zaniedbany uśmiech znowu wróci do pełnego zdrowia i piękna.

Jak długo może boleć ząb?

Każdy ból jest sygnałem ostrzegawczym, ale ile czasu boli ząb? Zębodół po usunięciu zęba może boleć przez około trzy dni. Ząb po zabiegu borowania może boleć nawet do dwóch tygodni. Ból zęba spowodowany przez stan zapalny może nieleczony utrzymywać się jeszcze dłużej, jeżeli nic z tym nie zrobimy. Nie warto jednak czekać, tylko już z pierwszymi oznakami bólu zęba, chociażby najmniejszymi, udać się do lekarza dentysty. Sprawną i rzetelną pomoc w przypadku bólu zęba mogę udzielić specjaliści w gabinecie stomatologicznym Sujka w Olsztynie.

Co to oznacza, gdy ząb reaguje na zimno?

Nie należy się zbyt mocno bać reakcji zęba na zimno, jeżeli ból jest krótkotrwały. Taki ból spowodowany zwyczajną nadwrażliwością zęba i zazwyczaj ujawnia się na skutek nieprawidłowej higieny jamy ustnej albo w następstwie zabiegu stomatologicznego. W wypadku bólu ostrego i długotrwałe go reakcja na zimno może być objawem głębokiej próchnicy zęba. Jeżeli nie uda nam się uchronić zębów przed próchnicą, zawsze pomoc można znaleźć umawiając się na wizytę w gabinecie stomatologicznym Sujka, gdzie fachowcy udzielą szybkiej i kompleksowej pomocy.

Czy ból zęba w ciąży jest niebezpieczny?

Bolący ząb w czasie ciąży to nie jest rzadkość. Szczególnie u pań, które cierpią na wymioty w tym czasie. Zmiana pH w ustach sprzyja namnażaniu się bakterii, a hormony mogą dodatkowo powodować nadwrażliwość zębów. Dlatego też dużo szybciej może pojawić się stan zapalny w jamie ustnej. Należy go bezwzględnie leczyć. Nieleczony ból zęba może doprowadzić do przedostania się bakterii do krwiobiegu, a następnie do płodu, co zakończyć się może nawet poronieniem.

Ropień zęba – czy konieczna jest wizyta u lekarza?

Opuchlizna często towarzyszy bólom zębów. Jest to ropień, czyli zbierająca się ropa w efekcie stanu zapalnego. Taka sytuacja wymaga jak najszybszej wizyty u dentysty. Postara się on leczyć ząb za pomocą antybiotyku, aby go ratować, ale w wielu sytuacjach konieczne może się okazać leczenie kanałowe. 

Do czego prowadzi nieleczony ból zęba?

Gdy tylko ząb zaczyna boleć, należy go jak najszybciej leczyć. Wizyta u dentysty nie jest konieczna tylko po to, by pozbyć się bólu. W jamie ustnej może rozwijać się bowiem stan zapalny. Dlatego też nieleczony ból zęba może skutkować leczeniem kanałowym. Stomatolog nie będzie mógł uratować martwej miazgi i będzie zmuszony do jej usunięcia w gabinecie stomatologicznym. Choć dentysta może zaproponować kilka sposobów leczenia w takim przypadku, jednak w każdym z nich konieczny będzie implant zębowy.

Czy od zapalenia zęba można umrzeć

Powiedzmy sobie szczerze, śmierć od stanu zapalnego zęba nie jest częstym zjawiskiem. Od roku 2000 do 2008, czyli przez 8 lat, stan zapalny zęba doprowadził do śmierci 66 osób w USA, i nie zawsze był jedynym czynnikiem. Odpowiedź na pytanie „czy od zapalenia zęba można umrzeć” jest więc twierdząca, ponieważ stan zapalny może rozprzestrzeniać się po organizmie. Natomiast pamiętajmy, że nie jest to częste zjawisko. Należy uważać na odkładanie leczenia zapalania zęba, na przykład podczas wyjazdów za granicę, gdzie takie leczenie jest kosztowne, lub podczas ciąży. Odkładane w ten sposób leczenie – czasami nawet ponad rok – może być brzemienne w skutkach. Szczególnie wyraźnym sygnałem do natychmiastowego działania jest czarny ząb.

Trzeba podkreślić iż każdorazowy ból zęba jest dużym dyskomfortem oraz może zdecydowanie pogorszyć jakość życia. Regularne kontrolowanie stan zdrowia jamy ustnej przez dentystę, dokładna higiena jamy ustnej oraz zdrowa dieta jest najlepszą receptą na ochronę przed zapaleniem zębów.

Boli cię czarny ząb? Uważaj.

Jeśli masz ząb, który nagle zaczął boleć lub pociemniał, powinieneś potraktować sytuację bardzo poważnie. Umierający ząb jest albo zainfekowany, albo zaraz stanie się zainfekowany. Infekcje zębów mają poważne konsekwencje zdrowotne. Mogą nawet być śmiertelne, jeśli infekcja rozprzestrzeni się w organizmie.

Dlaczego bolą mnie wszystkie zęby?

Ból wszystkich zębów naraz zazwyczaj jest bardzo niepokojącym sygnałem. Taki ból może sygnalizować kilka rzeczy – od zwyczajnej nadwrażliwości, przez bardzo zaawansowany stan zakażenia miazgi, promieniujący do innych zębów, nieprawidłowo wykonane leczenie, wymagające pilnej korekty, aż do zapalenia okostnej. W przypadku takiego bólu bardzo liczy się czas. Im szybciej dostaniemy się na fotel dentystyczny, tym lepiej.

Jak długo umiera nerw w zębie?

Ciekawi Cię jak długo nerw w zębie umiera? Gdy rozpocznie się próchnica lub nastąpi inny rodzaj uszkodzenia zęba, to tylko kwestia czasu, zanim umrze. W zależności od stopnia uszkodzenia ząb może umrzeć w ciągu kilku dni lub nawet kilku miesięcy. Ciemne lub przebarwione zęby są często pierwszą oznaką, że dzieje się z nim już coś poważniejszego, i niedługo umrze.

Ząb poddany zabiegowi dewitalizacji, „umiera” zazwyczaj od siedmiu do czternastu dni. Założona pod opatrunkiem parapasta powoduje kontrolowane paraliżowanie nerwu oraz zamieranie miazgi. Przy następnej wizycie dentysta usuwa martwą miazgę.

Ból zęba a wysokie ciśnienie

Ból zęba podczas zmiany ciśnienia odczuwamy, ponieważ tylne zęby w górnej szczęce mają te same ścieżki nerwowe, co zatoki górnej szczęki — ból pochodzący z zatok może być odczuwany w zębach i vice versa. W rzeczywistości to z powodu tego połączenia, zmiany ciśnienia mogą nasilać ból zęba, lub w ogóle go rozpocząć. Co ciekawe, lot samolotem może odkryć przed nami całą gamę problemów, takim jak pęknięcie, złamanie lub defekt w pracy dentystycznej. Ból zęba w samolocie czy podczas nurkowania to znak, że za kilka tygodni możemy zacząć czuć ten ból na co dzień. 

Oprócz problemów z zębami, silny ból może być również związany z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego (TMD), czyli bólem lub dyskomfortem w małym stawie łączącym żuchwę z czaszką. Istnieje wiele przyczyn tego stanu rzeczy, ale powszechnym wśród płetwonurków jest źle dopasowany ustnik regulatora, który zbyt mocno wgryzają się podczas nurkowania. Specjalnie dopasowany ustnik może pomóc złagodzić problem.

Jeśli odczuwasz ból zęba podczas wydarzeń związanych ze zmianą ciśnienia, powinieneś zgłosić się do nas na badanie przed ponownym lotem lub nurkowaniem. To może być coś poważniejszego — naprawienie tych problemów od razu może zaoszczędzić ci większego dyskomfortu w przyszłości.

Problem nie jest jednak zawsze związany ze stomatologią. Na zmiany ciśnienia, szczególnie wrażliwe są jamy zatok i ucha środkowego. Każdy z nich ma małe otwory, które pomagają w wyrównaniu ciśnienia. Mogą jednak stać się spuchnięte lub zablokowane śluzem (jak w przypadku przeziębienia), co spowalnia wyrównanie ciśnienia i przyczynia się do bólu. 

Ból zębów z powodu próchnicy

Źródłem bólu zęba najczęściej jest próchnica. Gdy ubytek jest bardzo duży, bakterie zaczynają atakować miazgę i wytwarza się stan zapalny. Towarzyszy mu bardzo często ropień. Oznacza to znaczące uszkodzenie miazgi zęba. Jeśli zdąży ona obumrzeć, konieczne będzie leczenie kanałowe. Aby nie dopuścić do zapalenia miazgi zębowej, należy często odwiedzać gabinet stomatologiczny. Lekarz wykryje także niewielkie uszkodzenia szkliwa w okolicy dziąsła, przez które może boleć ząb. Odpowiednia higiena jamy ustnej i leczenie zęba, gdy tylko zaczyna on boleć, jest bardzo ważne.

Ból zęba – gdzie umówić się do dentysty?

Gdy ząb zaczyna boleć, konieczna jest wizyta u dentysty. Jakiego stomatologa wybrać? Na pewno godnego zaufania oraz posiadającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Przykładem takiego dentysty może być sujka.pl. Zawsze znajdziesz tutaj pomoc i poradę, a Twoje zęby i dziąsła otrzymają lekarską ochronę. Zadzwoń do nas i przekonaj się sam, że znajdziesz u nas wsparcie oraz miłą, przyjazną atmosferę.

Chcesz podjąć leczenie stomatologiczne, ale nie wiesz na co zwrócić uwagę wybierając swojego dentystę?

Wybierając specjalistę któremu powierzymy swoje zęby do leczenia, z pomocą mogą przyjść opinie byłych pacjentów. Chcemy bowiem wybrać takiego specjalistę, który zwróci uwagę na potrzeby nasze jako pacjentów, oraz który to zrobi w profesjonalny i szybki sposób. Ważna jest również, aby sprawdzić, czy wybrany dentysta ma zdobyte certyfikaty szkoleń, lub też czy gabinet, do którego idziemy, posiada certyfikaty jakości leczenia. Przykładem gabinetu, który posiada te certyfikaty oraz najwyższe opinie na GoogleMaps jest gabinet Sujka w Olsztynie.

Mapa dojazdu do gabinetu stomatologicznego Sujka

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

  Zadzwoń do nas.

  Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

  10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

  poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
  soboty: gabinet nieczynny

  Zespół Sujka
  Pokaż na mapie Google
  Implanty Implanty telefon Zadzwoń Pokaż drogę Wyznacz trasę