Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Truskawki wybielają zęby? Niekoniecznie

Mamy złą wiadomość dla wszystkich tych, którzy uważają, że zęby można skutecznie wybielić domowymi sposobami bez pomocy dentysty. Dr So Ran Kwon, naukowiec z University of Iowa, zajęła się naturalną metodą bardzo popularną na wszelkiego rodzaju portalach z poradami, a mianowicie wybielaniem zębów przy użyciu mieszanki z truskawek i sody oczyszczonej. Wnioski, które płyną, z przeprowadzonego przez nią badania są jednoznaczne – ten sposób nie tylko jest nieskuteczny, ale także szkodliwy dla naszych zębów.

Przebieg badania

Dr So Ran Kwon przeprowadziła eksperyment, w którym porównała działanie stworzonej domowymi sposobami mieszanki z truskawek z metodami stosowanymi w gabinetach dentystycznych. Działaniom zostały poddane cztery grupy zębów po ekstrakcji (w każdej po 20 zębów). W zęby z truskawkowej grupy przez 5 minut wcierano naturalną miksturę, a następnie delikatnie wyszczotkowano. W ciągu 10 dni procedura została powtórzona trzykrotnie – według zaleceń zwolenników domowych sposobów wybielania zębów.

Trzy pozostałe grupy, jak już wspomnieliśmy, wybielone zostały metodami stomatologicznymi.

Wnioski z badania

Okazuje się, że mieszanka z truskawek i sody oczyszczonej co prawda sprawiła, że zęby wizualnie stały się bielsze, ale jedynie dlatego że usunięte zostały powierzchowne zabrudzenia i płytka nazębna. Rezultaty zostały sprawdzone za pomocą dwóch powszechnie znanych metod pomiaru bieli zębów oraz przy użyciu spektrofotometru.

Co więcej okazuje się, że takie domowe sposoby mogą zaszkodzić naszym zębom. Mikrotwardość zębów, które zostały poddane truskawkowemu wybielaniu, zmniejszyła się o 10%. Spowodowane to zostało działaniem zawartego w owocach kwasu cytrynowego.

Dlaczego truskawki nie wybielają zębów?

W składzie chemicznym truskawek brakuje nadtlenku karbamidu i nadtlenku wodoru, które jak się okazuje są substancjami koniecznymi do wybielenia zębów. Co więcej nie ma ich także w składzie innych owoców polecanych w domowym wybielaniu zębów – jabłek i cytryn. Dr Kwon nie badała ich co prawda w sposób bezpośredni, ale można przypuszczać, że wyniki takiego badania byłyby analogiczne.

Wnioski z badania opublikowane zostały w dwumiesięczniku „Operative Dentistry” oraz czerwcowym numerze „Odontology”.

Źródło: now.uiowa.edu

Mapa dojazdu do gabinetu stomatologicznego Sujka

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

  Zadzwoń do nas.

  Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

  10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

  poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
  soboty: gabinet nieczynny

  Zespół Sujka
  Pokaż na mapie Google
  Implanty Implanty telefon Zadzwoń Pokaż drogę Wyznacz trasę