Mamy złą wiadomość dla wszystkich tych, którzy uważają, że zęby można skutecznie wybielić domowymi sposobami bez pomocy dentysty. Dr So Ran Kwon, naukowiec z University of Iowa, zajęła się naturalną metodą bardzo popularną na wszelkiego rodzaju portalach z poradami, a mianowicie wybielaniem zębów przy użyciu mieszanki z truskawek i sody oczyszczonej. Wnioski, które płyną, z przeprowadzonego przez nią badania są jednoznaczne – ten sposób nie tylko jest nieskuteczny, ale także szkodliwy dla naszych zębów.
Przebieg badania
Dr So Ran Kwon przeprowadziła eksperyment, w którym porównała działanie stworzonej domowymi sposobami mieszanki z truskawek z metodami stosowanymi w gabinetach dentystycznych. Działaniom zostały poddane cztery grupy zębów po ekstrakcji (w każdej po 20 zębów). W zęby z truskawkowej grupy przez 5 minut wcierano naturalną miksturę, a następnie delikatnie wyszczotkowano. W ciągu 10 dni procedura została powtórzona trzykrotnie – według zaleceń zwolenników domowych sposobów wybielania zębów.
Trzy pozostałe grupy, jak już wspomnieliśmy, wybielone zostały metodami stomatologicznymi.
Wnioski z badania
Okazuje się, że mieszanka z truskawek i sody oczyszczonej co prawda sprawiła, że zęby wizualnie stały się bielsze, ale jedynie dlatego że usunięte zostały powierzchowne zabrudzenia i płytka nazębna. Rezultaty zostały sprawdzone za pomocą dwóch powszechnie znanych metod pomiaru bieli zębów oraz przy użyciu spektrofotometru.
Co więcej okazuje się, że takie domowe sposoby mogą zaszkodzić naszym zębom. Mikrotwardość zębów, które zostały poddane truskawkowemu wybielaniu, zmniejszyła się o 10%. Spowodowane to zostało działaniem zawartego w owocach kwasu cytrynowego.
Dlaczego truskawki nie wybielają zębów?
W składzie chemicznym truskawek brakuje nadtlenku karbamidu i nadtlenku wodoru, które jak się okazuje są substancjami koniecznymi do wybielenia zębów. Co więcej nie ma ich także w składzie innych owoców polecanych w domowym wybielaniu zębów – jabłek i cytryn. Dr Kwon nie badała ich co prawda w sposób bezpośredni, ale można przypuszczać, że wyniki takiego badania byłyby analogiczne.
Wnioski z badania opublikowane zostały w dwumiesięczniku „Operative Dentistry” oraz czerwcowym numerze „Odontology”.
Źródło: now.uiowa.edu