Próchnica jest najczęstszym problemem, z którym pacjenci trafiają do gabinetów dentystycznych. Warto więc wiedzieć skąd się bierze ta zakaźna i bakteryjna choroba zębów i jak jej zapobiegać.
Co wpływa na rozwój próchnicy?
Na rozwój próchnicy ma wpływ kilka czynników, z których najistotniejszym jest obecność w jamie ustnej bakterii oraz cukrów (czyli podstawy metabolizmu bakterii). Oznacza to, że na powstawanie próchnicy ma wpływ przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz nasza dieta i preferencje żywieniowe. Oczywiście nie bez znaczenia są także uwarunkowania genetyczne – chociażby głębokie bruzdy i ciasne uzębienie sprawiają, że dużo trudniej dotrzeć do zakamarków jamy ustnej i dokładnie oczyścić całą powierzchnię zębów.
Nie lekceważ próchnicy
Próchnica to problem, którego nie można bagatelizować. Zgubnym podejściem jest zwłaszcza twierdzenie, że zębów mlecznych u dzieci nie trzeba z próchnicy leczyć. Nic bardziej mylnego, jak już wspomnieliśmy, próchnica to choroba zakaźna. Oznacza to, że bardzo szybko może przenieść się z mleczaków na zęby stałe.
Ostrzegamy, nieleczona próchnica może skończyć się leczeniem kanałowym!
Cukry to nie tylko słodycze
Pamiętajmy, że źródłem cukrów są nie tylko słodycze. Także większość kolorowych napojów, soków owocowych i wód smakowych zawiera spore ich ilości. Dla dobra naszych zębów lepiej ich unikać.
Jak zapobiegać próchnicy zębów?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Większości przypadków próchnicy można zapobiegać przez regularne i dokładne mycie zębów, unikanie cukrów (zwłaszcza prostych i disacharydów – np. sacharozy, fruktozy i glukozy) w spożywanych posiłkach oraz regularne wizyty w gabinecie dentystycznym.