Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Ósemki – problematyczne zęby

Ósemki - problematyczne zęby

Ósemki, popularnie nazywane zębami mądrości, a przez lekarzy stomatologów trzecimi zębami trzonowymi, potrafią przysporzyć swoim właścicielom sporo problemów. Wszystkich ciekawych tego, kiedy ósemki należy usuwać, dlaczego są takie problematyczne i jak przebiega zabieg ich ekstrakcji, serdecznie zapraszamy do lektury.

Kiedy usuwa się ósemki?

Wskazań do usuwania ósemek jest naprawdę sporo, bo to zęby, które mają w zwyczaju sprawiać problemy. Przede wszystkim dokonuje się ekstrakcji ósemek, dla których nie ma miejsca w jamie ustnej, gdyż taki stan rzeczy prowadzi do ich patologicznego układu, stłoczeń pozostałych zębów i stanów zapalnych dziąseł i jamy ustnej (czasem także policzka). Usuwa się również tak zwane ósemki zatrzymane, czyli takie, które nie przebiły się przez dziąsło i tkwią w kości. Taki stan może powodować bolesność dziąseł i poważne zapalenia, więc warto mu zapobiec i zawczasu pozbyć się zębów mądrości.

Wskazaniem do usunięcia zębów mądrości bywa także próchnica. Ze względu na umiejscowienie ósemek zarówno ich leczenie, jak i właściwa higiena są mocno utrudnione. Dlatego ósemki w znaczącym stopniu dotknięte zmianami próchnicznymi najbezpieczniej wyrwać, zanim próchnica przeniesie się na kolejne zęby.

Skąd wynikają problemy z zębami mądrości?

Problemy z ósemkami wynikają przede wszystkim z faktu, że są to zęby, które ze względów ewolucyjnych zanikają w naszej populacji. A mówiąc inaczej – spożywane przez nas pokarmy i specyfika zmian cywilizacyjnych, które zaszły przez wieki, sprawiają, że zęby mądrości nie są nam już potrzebne do prawidłowego rozdrabniania pokarmów.

W efekcie bardzo często zdarza się, że nasza szczęka nie jest już przystosowana do posiadania ósemek, a same zęby mądrości wyrastają w nieprawidłowy sposób, nierzadko prowadząc do stłoczeń innych zębów. Dodatkowo ósemki bardzo często charakteryzują się nieregularnym kształtem korzenia, który jeszcze bardziej utrudnia ich prawidłowe usadowienie w jamie ustnej.

Jak przebiega zabieg usunięcia ósemek?

Usuwanie ósemek to poważny zabieg przeprowadzany przez chirurga stomatologa przy znieczuleniu miejscowym. Po jego wykonaniu koniecznym jest założenie szwów na dziąśle, a pacjenci muszą stosować się do zaleceń pozabiegowych. W przypadku gdy zdecydują się Państwo na zabieg ekstrakcji ósemek, dostaną Państwo szczegółowe wytyczne, co do postępowania, ale z podstawowymi zaleceniami warto zapoznać się już teraz.

Po zabiegu ekstrakcji ósemek nie wolno przynajmniej przez dobę palić. Pić należy przez słomkę, a spożywane pokarmy powinny mieć formę rozdrobnionej papki. Nie należy również w żaden sposób dotykać rany pozabiegowej, ani szczotkować jej bezpośredniej okolicy. Wskazane jest również unikanie intensywnego wysiłku fizycznego.

O używanym przez nasz gabinet dentystyczny sprzęcie i naszym podejściu do zabiegów można przeczytać w tym dziale: chirurgia stomatologiczna.

Przypominamy! Każdy dyskomfort i bolesność jest wskazaniem do umówienia wizyty w gabinecie dentystycznym.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług – Specjalistyczna Praktyka Lekarska Elżbieta Sujka – Klinika Stomatologii Estetycznej Olsztyn.

Mapa dojazdu do gabinetu stomatologicznego Sujka

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

  Zadzwoń do nas.

  Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

  10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

  poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
  soboty: gabinet nieczynny

  Zespół Sujka
  Pokaż na mapie Google
  Implanty Implanty telefon Zadzwoń Pokaż drogę Wyznacz trasę