Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Odpowiednia opieka dentystyczna zmniejsza ryzyko infekcji szpitalnych

Odpowiednia opieka dentystyczna

Okazuje się, że właściwa opieka dentystyczna może być sposobem na ograniczenie zakażeń dróg oddechowych u pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM). Właśnie takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez grupę brazylijskich naukowców.

Z badania wynika m.in., że osoby, które w trakcie pobytu na OIOM-ie znalazły się pod opieką lekarza stomatologa, były zdecydowanie mniej narażone na szpitalne zakażenia dolnych dróg oddechowych w tym na respiratorowe zapalenie płuc (ventilator-associated pneumonia, VAP).

Doktor Fernando Bellissimo-Rodrigues, jeden z autorów badania, tłumaczy: – Rozwój bakterii powodujących infekcje szpitalne często zaczyna się w jamie ustnej. A z przeprowadzonego badania wynika, że dołączenie do zespołu OIOM-u lekarza dentysty wykonującego zabiegi stomatologiczne, może znacząco poprawić rokowania pacjentów.

Jak przebiegało badanie?

Badanie przeprowadzono na grupie 254 dorosłych pacjentów, z których każdy przebywał na oddziale intensywnej terapii przynajmniej przez 48 godzin. Pacjentów losowo podzielono na dwie podgrupy. Pierwsza z nich znalazła się pod opieką lekarza dentysty, druga otrzymała rutynową opiekę, która zaaplikowana została przez pracujący na OIOM-ie zespół pielęgniarski.

Zabiegi przeprowadzone przez lekarza stomatologa zawierały takie działania jak szczotkowanie zębów, czyszczenie języka, usuwanie kamienia nazębnego, atraumatyczne regeneracyjne leczenie próchnicy, ekstrakcję zębów oraz miejscowe stosowanie chlorheksydyny. Zabiegi dobierano w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów i wykonywano od czterech do pięciu razy w tygodniu. Dla porównania rutynowa opieka obejmowała takie działania jak mechaniczne czyszczenie przy użyciu gazy połączone z miejscowym stosowaniem chlorheksydyny trzy razy dziennie.

Pacjenci, którzy otrzymali dodatkową opiekę dentystyczną, byli mniej narażeni na rozwój infekcji dróg oddechowych. W porównaniu z chorymi, którzy poddani zostali standardowym zabiegom, ryzyko zmniejszyło się aż o 56%.

Autorzy badania podkreślają, że wprowadzenie regularnej opieki stomatologicznej (w tym antyseptyki jamy ustnej) u pacjentów na oddziałach intensywnej terapii skutkuje zmniejszeniem ilości bakterii występujących w jamie ustnej i uniemożliwia migrację tych bakterii do płuc.

Pełny opis przeprowadzonego badania opublikowany został w listopadzie na łamach Infection Control and Hospital Epidemiology – czasopiśmie związanym z Society for Healthcare Epidemiology of America (SHEA).

 

Mapa dojazdu do gabinetu stomatologicznego Sujka

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

  Zadzwoń do nas.

  Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

  10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

  poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
  soboty: gabinet nieczynny

  Zespół Sujka
  Pokaż na mapie Google
  Implanty Implanty telefon Zadzwoń Pokaż drogę Wyznacz trasę