Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Nie lekceważ zgrzytania zębami

Mimowolne zgrzytanie zębami i zaciskanie szczęki w trakcie snu może być poważnym problemem zdrowotnym. Ta przypadłość, określana fachowo jako bruksizm, nieuchronnie prowadzi do dolegliwości bólowych i zniszczenia struktury zębów.

Przyczyny i leczenie bruksizmu

Przyczyny tej dolegliwości w dalszym ciągu są nie do końca zbadane. Naukowcy wskazują po części na genetyczne obciążenia, reakcje związane ze stresem, jak i na nieprawidłowości w budowie jamy ustnej i wady zgryzu. Ilość czynników, która wpływa na występowanie bruksizmu, sprawia, że wciąż nie najlepiej radzimy sobie z jego leczeniem. W terapii stosuje się zarówno leki uspokajające połączone z psychoterapią, jak i zabiegi z zakresu protetyki (przeczytaj więcej na ten temat w dziale: protetyka).

Bruksizm – skutki dla zdrowia

Długotrwałe i niekontrolowane zgrzytanie zębami prowadzi do ścierania szkliwa, pęknięć i rozchwiania zębów, a w efekcie także do deformacji zgryzu. Uszkodzeniu mogą również ulec stawy skroniowo-żuchwowe (początkowo pojawiają się w nich zmiany zapalne, które z czasem przekształcają się w zmiany zwyrodnieniowe).

Patologiczne zaciskanie szczęki nie najlepiej znoszą też nasze mięśnie, zwłaszcza te twarzy, szyi i karku – może występować zarówno bolesność, jak i uciążliwe przykurcze. Ból czasem pojawia się także w okolicy oczodołów i uszu. Bardzo często osoby cierpiące na bruksizm skarżą się na przewlekłe bóle głowy i karku oraz na ograniczoną ruchomość szyi, głowy i szczęki.

Mapa dojazdu do gabinetu stomatologicznego Sujka

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

  Zadzwoń do nas.

  Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

  10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

  poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
  soboty: gabinet nieczynny

  Zespół Sujka
  Pokaż na mapie Google
  Implanty Implanty telefon Zadzwoń Pokaż drogę Wyznacz trasę