Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Czym zajmuje się periodontolog?

.Czym zajmuje sie periodontolog?

 

Periodontologia – istotna dziedzina stomatologii

Smutna prawda jest taka, że choroby przyzębia to bardzo powszechna przypadłość – pod względem częstotliwości ustępują jedynie próchnicy. Wlicza się do nich m.in. ogólnie rozumiane choroby dziąseł. Również wszelakie stany zapalne przyzębia oraz jego wady – zarówno wrodzone, jak i nabyte. Zdecydowanie jedną z najczęstszych chorób, z którą styka się periodontolog, jest paradontoza.

W tym miejscu warto wyjaśnić, czym jest tak właściwie przyzębie. Przez przyzębie rozumie się ogół tkanek zarówno twardych, jak i miękkich. Otaczają one ząb i mają za zadanie unieruchomić go w zębodole.

 

Najważniejsze przyczyny problemów z przyzębiem

Jedną z głównych przyczyn problemów z przyzębiem jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Genetyka i choroby takie jak cukrzyca też mają wpływ na stan naszej jamy ustnej, ale wielu problemów można uniknąć. Pod warunkiem że przyłożymy większą wagę do regularnego i prawidłowego dbania o stan naszego uzębienia. Chorobom przyzębia sprzyja też w znacznym stopniu palenie tytoniu.

 

Sygnały ostrzegawcze – kiedy potrzebny jest periodontolog?

Do sygnałów ostrzegawczych, które sugerują nam, że nie najlepiej dzieje się z naszym przyzębiem i lepiej udać się do periodontologa, zaliczamy m.in.:

 • odsłonięcie szyjek zębowych i chwiejność zębów,
 • brzydki zapach z ust,
 • zaczerwienienie i krwawienie dziąseł,
 • nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy.

Jeśli stwierdzili Państwo u siebie którykolwiek z tych objawów, serdecznie zapraszamy do umówienia wizyty w naszym gabinecie. Specjalistyczna Praktyka Lekarska Elżbieta i Karol Sujka – Klinika Stomatologii Estetycznej Olsztyn.

 

Dentysta periodontolog w Olsztynie czeka, aby Ci pomóc!

Nasz periodontolog w klinice Sujka w Olsztynie specjalizuje się w zapobieganiu, diagnozowaniu i leczeniu chorób przyzębia, czyli przewlekłej choroby zapalna dziąseł i kości podtrzymujących zęby. Zajmuje się również wszczepianiem implantów dentystycznych.

Periodontolodzy przechodzą intensywne szkolenie w obu tych obszarach i nie tylko, w tym trzy dodatkowe lata edukacji poza szkołą stomatologiczną. Podczas gdy niektórzy dentyści ogólni leczą mniej poważne przypadki przyzębia, wielu z nich kieruje swoich pacjentów do periodontologów w przypadku trudniejszych przypadków przyzębia. Podobnie, podczas gdy niektórzy dentyści ogólni wykonują zabiegi implantacji dentystycznej, wielu z nich kieruje swoich pacjentów do periodontologów również w przypadku trudniejszych przypadków implantacji.

Oprócz rozwiązywania trudnych przypadków periodontologicznych i implantologicznych periodontolodzy świadczą również szereg innych specjalistycznych usług. Należą do nich scaling i rootplaning (oczyszczanie zainfekowanej powierzchni korzenia zęba), oczyszczenie powierzchni korzenia (w którym usuwana jest uszkodzona tkanka korzenia), leczenie zapalenia jamy ustnej oraz kosmetyczne zabiegi periodontologiczne.

 

Co musisz wiedzieć przed pierwszą wizytą u periodontologa w Olsztynie 

Podczas pierwszej wizyty, periodontolog w Olsztynie przejrzy Twoją pełną historię medyczną i stomatologiczną. Niezwykle ważne jest, aby periodontolog wiedział, czy przyjmujesz jakieś leki lub jesteś leczony z powodu schorzeń, które mogą wpływać na stan przyzębia — takich jak choroby serca, cukrzyca lub ciąża. Lekarz periodontolog zbada dziąsła pod kątem recesji linii dziąseł i oceni, w jaki sposób zęby stykają się ze sobą podczas gryzienia, i czy któryś z zębów nie jest luźny.

Lekarz periodontolog w gabinecie Sujka dokona dalszej oceny stanu dziąseł, umieszczając mały przyrząd pomiarowy (zwany sondą) w przestrzeniach między zębami a dziąsłami (zwanych kieszonkami przyzębnymi), aby zmierzyć głębokość tych przestrzeni. Zdjęcia rentgenowskie można również wykonać w celu obserwacji stanu kości poniżej linii dziąseł.

 

Zostałem skierowany do periodontologa w gabinecie Sujka. Co to oznacza?

Jeśli inny dentysta skierował Cię do periodontologa w naszej klinice, to po prostu dlatego, że periodontolog ma specjalne umiejętności, wiedzę i doświadczenie, aby zapewnić Ci rodzaj leczenia periodontologicznego lub zabiegu implantologicznego, którego potrzebujesz.

Skierowanie do leczenia przyzębia

Jeśli masz chorobę przyzębia, z pewnością nie jesteś sam. W rzeczywistości ponad połowa dorosłych Polaków w wieku 30 lat i starszych cierpi na jakąś formę choroby przyzębia. Niektórzy pacjenci wymagający prostego leczenia periodontologicznego mogą być leczeni przez stomatologa ogólnego. Jednak w świetle szeroko zakrojonych badań sugerujących, że choroby przyzębia mogą być powiązane z udarem, chorobami serca, cukrzycą i innymi chorobami przewlekłymi, trudniejsze leczenie przyzębia może wymagać wyższego poziomu wiedzy, który może zapewnić tylko przeszkolony specjalista w dziedzinie periodontologii.

Oto kilka możliwych powodów, dla których Twój dentysta ogólny może skierować Cię do periodontologa na bardziej zaawansowane leczenie periodontologiczne

Powody do odwiedzenia periodontologa w Olsztynie

 • Masz umiarkowany lub ciężki poziom choroby przyzębia, z takimi objawami jak krwawienie, obrzęk lub cofnięcie dziąseł.
 • Luźne zęby
 • Zmiana zgryzu (w jaki sposób zęby górne i dolne stykają się ze sobą).
 • Ból lub dyskomfort w obrębie dziąseł, wokół nich lub pod nimi.
 • Masz osobistą lub rodzinną historię chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy, chorób układu oddechowego, osteoporozy lub raka.
 • Jesteś palaczem, co zwiększa ryzyko zachorowania na zaawansowaną chorobę.

 

Zostałem skierowany do periodontologa w klinice Sujka. Czy to oznacza, że z moimi zębami jest źle?

Czy powinienem się martwić, jeśli zostałem skierowany do periodontologa? Wręcz przeciwnie! Powinieneś być spokojny, bo twój dentysta ogólny chce, abyś otrzymał najlepszą możliwą opiekę i chce mieć pewność, że będziesz leczony przez specjalistę, który ma czteroletnie wykształcenie wyższe, cztery lata edukacji stomatologicznej i co najmniej trzy lata zaawansowanego szkolenia w stomatologii przyzębia i implantach zębowych. Co więcej, Twój periodontolog wykonał setki, jeśli nie tysiące zabiegów podobnych do tego, któremu będziesz poddany.

Mapa dojazdu do gabinetu stomatologicznego Sujka

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

  Zadzwoń do nas.

  Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

  10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

  poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
  soboty: gabinet nieczynny

  Zespół Sujka
  Pokaż na mapie Google
  Implanty Implanty telefon Zadzwoń Pokaż drogę Wyznacz trasę