Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Akcja społeczna „Pokaż ząbki!” II edycja

We środę 7 października 2014 o godz. 13.30 w Gabinetach Stomatologicznych dr Elżbiety Sujki przy Targu Rybnym 14 (wejście przy Deutche Bank) odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca II edycję akcji społecznej „Pokaż ząbki!”. Akcję zainaugurowało badanie stanu uzębienia specjalnym aparatem laserowym do wczesnego wykrywania próchnicy grupy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Dąbrównie (powiat olsztyński).

Według badań GUS już około 90% dzieci w Polsce ma próchnicę. Powodem jest słaba opieka stomatologiczna w szkołach i nadmierne spożywanie słodyczy oraz słodkich napojów przez dzieci. Z próchnicą do dentysty trafiają coraz młodsi pacjenci, zdarzają się nawet niemowlęta z zaatakowanymi próchnicą pierwszymi mlecznymi zębami. Potwierdza to dr Elżbieta Sujka, stomatolog z 30-letnią praktyką, Dentysta Roku 2015, inicjatorka akcji „Pokaż ząbki!”.

W ubiegłym roku urządzeniem do laserowego wykrywania próchnicy Diagnodent pen 2190, została przebadanych łącznie około 150 dzieci. Wśród nich grupa podopiecznych olsztyńskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Rodzinie ARKA, jak również grupa dzieci, podopiecznych Domu Dziecka z Szymonowa. W ramach akcji przez całe ubiegłoroczne wakacje do Gabinetów Stomatologicznych dr Elżbiety Sujki zgłaszali się również na bezpłatne badanie stanu uzębienia rodzice z dziećmi.

W tym roku powtórzliśmy te badania dla innych grup dzieci i wzbogaciliśmy naszą akcję o elementy edukujące rodziców, jak mogą zliśmyegać nie tylko rozwojowi próchnicy i le równiliśmynym chorobom cywilizacyjnym, jak np. cukrzyca, dbając o prawidłowe nawyki żywieniowe swoich pociech.

Partner akcji Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie to laureat tegorocznego konkursu na najlepszy produkt regionalny organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W konkursie „Woda z kranu” dostarczana przez olsztyńskie Wodociągi otrzymała Certyfikat „Produkt z Warmii i Mazur”.

Podczas akcji mówiliśmy o tym, że woda z kranu dostarczana przez olsztyńskie wodociągi jest zdrowa, pochodzi ze studnmówiliśmywych, jest codziennie badana i z powodzeniem zaspokajać może potrzeby mieszkańców zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w przestrzeni publicznej.

Dr Elżbieta Sujka wzorem roku poprzedniego przyjmie bezpłatnie dzieci, które zgłoszą się na badanie stanu uzębienia. Planujemy również przebadać dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Piłsudskiego 42 w Olsztynie. W tegorocznej edycji akcji poinformujemy o tym, że Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie bezpłatnie instaluje w szkołach specjalne źródełka z wodą do picia. Zarząd spółki, a także sanepid, przekonują, że woda w olsztyńskich wodociągach jest porównywalna z jakością wód mineralnych dostępnych w handlu, a nawet lepsza, bo codziennie badana. Natomiast jakości wody w butelkach PET w punktach handlowych nikt nie potwierdza, a od momentu jej zabutelkowania do spożycia często mijają miesiące. Już cztery szkoły w Olsztynie mają takie źródełka. W okresie letnim działają też 4 zdroje uliczne na Starym Mieście w Olsztynie.Poprzez propagowanie picia czystej wody, zamiast słodkich napojów gazowanych, możemy znacznie wpłynąć nie tylko na ograniczenie próchnicy, ale również na zniwelowanie otyłości wśród dzieci i młodzieży

Tegoroczną akcję wzbogaciliśmy o 5 audycji na antenie Radia Olsztyn, w których edukowaliśmy rodziców dzieci i młodzieży na temat zagrożeń próchnicą, jak też innymi chorobami wynikającymi ze spożywania nadmiernej ilości słodyczy i słodkich napojów.

Chcemy, aby zarówno rodzice, jak i kierownictwo szkół, zachęcało do picia wody z kranu zamiast słodkich napojów. W audycjach na temat diety bezcukrowej i picia wody z kranu wypowiadali lekarze i dietetycy oraz przedstawiciele szkół, które wprowadzają już nowe nawyki żywieniowe w szkolnej przestrzeni.

Partnerzy akcji: 
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie
Gabinety Stomatologiczne dr Elżbieta Sujka
Wydział Nauk Medycznych UWM

Patronat honorowy: 
Międzynarodowe Forum Kobiet w Olsztynie
Fundacja „Moda na Warmię i Mazury”

Mapa dojazdu do gabinetu stomatologicznego Sujka

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

  Zadzwoń do nas.

  Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

  10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

  poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
  soboty: gabinet nieczynny

  Zespół Sujka
  Pokaż na mapie Google
  Implanty Implanty telefon Zadzwoń Pokaż drogę Wyznacz trasę