Nowoczesna technologia stomatologiczna w odprężającej atmosferze

Fakty i mity o zębach. Czy zęby to kości? Czy piątki to zęby mleczne?

Czy zęby to kości?

Od setek tysięcy lat ludzki organizm dostosowywał się do otoczenia i często niesprzyjających warunków bytowania. Zęby od zawsze były ważną częścią życia ponieważ umożliwiały nam spożywanie posiłków. Choć dzisiejszy układ jamy ustnej zmienił się przez tysiące lat ewolucji, zęby nadal spełniają tą samą funkcję.

Kiedyś musiały być silne aby umożliwiać nam zjedzenie surowego mięsa, chrząstek czy jagód. Z przyczyn ewolucyjnych zęby strukturalnie są podobne do kości, choć należą do nieco innej grupy anatomicznej. Ząb składa się z bardzo podobnych struktur tak jak te które znajdują się w kości.

Z tą różnicą, że ząb ma inny kształt i inne zastosowanie, nic więc dziwnego że wizualnie wygląda zupełnie inaczej. Zęby zgodnie z anatomiczną budową są strukturami kostnymi, z tą różnicą że zęby osadzone są w zębodole, warto zwrócić uwagę na fakt że kości nie da się odbudować, natomiast prawie każdy ząb zostaje wytworzony przez nasz organizm dwa razy. Tak rozróżniamy zęby stałe i mleczne, które występują u przedstawicieli sówkowatych nie tylko ludzi, ale np. psów.

Na zdjęciach RTG bez wątpienia przypominają kości. zęby to struktury kostne.

Jak wyglądają wychodzące zęby u niemowlaka?

Niemowlę i wychodzący ząb, to połączenie brzmi strasznie choć nie zawsze tak jest. Wychodzące zęby u niemowląt są utrapieniem wielu rodziców, ale warto zauważyć że sam ząb nie jest bezpośrednią przyczyną niezadowolenia dziecka  w tym okresie, tylko niesprzyjające skutki uboczne. Wyrzynający się pierwszy mleczak to często radość rodziców i zdezorientowanie dziecka. Niestety całemu wydarzeniu często towarzyszą emocje niezadowolenia, rozdrażnienia i bólu który mały człowiek odczuwa pierwszy raz w takiej formie. Oprócz tego dziąsła puchną, swędzą, pojawia się gorączka, bóle szczęki głowy.

Zazwyczaj rodzicom zaleca się aplikację maści znieczulającej na podrażnione dziąsła. Pamiętajmy, że pojawieniu się pierwszych zębów mogą towarzyszyć niewielki krwawienia i zmiany ropne, nie zawsze oznaczają one nieprawidłowości. Jeśli jednak nadmiernie niepokoją Nas zauważone zmiany powinniśmy zgłosić się do pediatry lub stomatologa. Gabinet Sujka w Olsztynie leczy również małych pacjentów i młodzież, a każdy dzielny pacjent po zabiegu otrzymuje nagrodę! Bezbolesne leczenie jest możliwe dzięki bezbolesnym metodom leczenia próchnicy czy zastosowaniu kolorowych wypełnień.  Wieloletnie doświadczenie w leczeniu dzieci oraz przyjemna atmosfera i kolorystyka Gabinetu daje gwarancję zminimalizowania stresu u każdego dziecka. 

Czy piątki to zęby mleczne?

Często spotykamy się z zapytaniem czy jakiś ząb jest zębem mlecznym czy już stałym. Piątki oczywiście są zębami mlecznymi tak jak każdy pierwszy ząb rosnący w jamie ustnej.

Faktem jest, że piątki (drugie zęby trzonowe) zarówno na górze jak i na dole pojawiają się później około 20 miesiąca życia, pamiętajmy jednak że każdy organizm jest inny i nie ma terminu w którym zęby powinny “pokazać się”. Zęby mleczne są nam niezbędne, ponieważ umożliwiają przyswajanie pierwszych stałych pokarmów. Dlaczego z wiekiem je tracimy i zastępujemy zębami stałymi. To bardzo proste zawiązki zębów stałych, które znajdują się pod zębami mlecznymi zaczynają rosnąć, czego skutkiem jest wypadanie mleczaków. Pierwsze zęby tracimy w okolicach 6 roku życia ale jest to bardzo indywidualny proces, zależny w dużej mierze od genetyki.

Zęby mleczne tracimy zazwyczaj w okresie nastoletnim, ale wielu z nas posiada je będąc już dorosłą osobą. Niestety zbyt długie posiadanie zębów mlecznych może wskazywać na nieprawidłowości w zakresie wzrostu zębów stałych (mogą po prostu nie wyrastać). Istnieje również przypadłość zwana hipodoncją, czyli brak zawiązek zębów stałych. Jest to wada genetyczna która obecna jest zaledwie u 5% dorosłej populacji. Równie często spotykany jest zupełny brak zębów “dwójek:, którego powodem mogło być przebycie w trakcie ciąży choroby przez matkę dziecka (np. świnka, różyczka a nawet konflikt serologiczny). Z tak niestandardowymi przypadłościami pojawiającymi się już w wieku niemowlęcym powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Im szybciej problem zostanie zdiagnozowana, tym szybciej zostanie prawidłowo wyleczony. 

Czy wypadające zęby zawsze oznaczają śmierć?

Jest to jeden z najczęściej spotykanych przesądów, a więc co oznaczają sny o wypadających zębach? Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że taki sen oznacza nieszczęście ale przyczyna może być inna. Wypadający ząb może oznaczać nadchodzące w naszym życiu zmiany, stare zostaje zastąpione nowym. Możemy spodziewać się nagłego wydarzenia, które zmieni się w obszarze naszego życia, w którym czujemy się bardzo stabilnie. Kolejna przyczyna jest najpopularniejszą i najbardziej znaną może po prostu mamy lęk przed wizytą u dentysty? Co jakiś czas pobolewa Nas ząb raz mocniej raz słabiej.

Czy sen o wypadających zębach to powód do niepokoju?

Widzimy kamień nazębny i przebarwienia ale nie chcemy ich usuwać, ponieważ czujemy paraliżujący strach przed dentystą. Wiemy, że powinniśmy odwiedzić stomatologa cały czas mamy tę myśl gdzieś z tyłu głowy, ale daje nam ona o sobie znać w nocy w postaci snów. Jest to bardzo ważna wskazówka organizm daje nam sygnały których nie powinniśmy ignorować za kilka miesięcy może być za późno aby uleczyć chory ząb, co znacznie obciąży nasz portfel. Warto więc udać się na pierwszą wizytę do zaufanego stomatologa, który zrobi wszystko aby pozbyć się naszego strachu i zniwelować ból.

W tej chwili wiele gabinetów udostępnia zdjęcia i filmy z wnętrza gabinetu, dzięki czemu wiemy czego możemy spodziewać się na wizycie. Dla przykładu gabinet stomatologiczny Sujka w Olsztynie udostępnił kilka zdjęć filmów oraz opisów wykonywanych zabiegów aby uspokoić tych najbardziej zaniepokojonych pacjentów, takie działania na pewno pomagają w podjęciu decyzji. Wniosek jest jeden wypadające zęby nie zawsze oznaczają śmierć napisać można, że nigdy ponieważ jest to przesąd, ale nieleczone zęby mogą być przyczyną cierpienia i bólu, dlatego należy je profesjonalnie leczyć.

Mapa dojazdu do gabinetu stomatologicznego Sujka

Kontakt.

Zapraszamy do kontaktu z namii

    Zadzwoń do nas.

    Specjalistyczna Praktyka Dentystyczna Sujka Sp. p.

    10-020 Olsztyn, ul. Targ Rybny 14

    poniedziałek - piątek: 9.00 - 17.00
    soboty: gabinet nieczynny

    Zespół Sujka
    Pokaż na mapie Google
    Implanty Implanty telefon Zadzwoń Pokaż drogę Wyznacz trasę