Czy stomatolog może wystawić zwolnienie l4?!
Zgodnie z omówieniem, które prezentujemy w dalszej części tego artykułu, stomatolog jest lekarzem. Oznacza to, że stomatolog może wystawić zwolnienie lekarskie, potoczne zwane l4, ale nie w każdym przypadku. Gdzie więc jest haczyk?
Dentysta lub stomatolog są uprawnieni do wystawienia l4 wyłącznie w przypadku jeśli mają podpisaną umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, innymi słowy jeśli gabinet nie wykonuje zabiegów na NFZ lekarze stomatolodzy nie mogą wystawić zwolnienia lekarskiego. Może się to wydawać szokujące, ale nawet po zabiegu po którym odczuwamy silny ból wraz z innymi konsekwencjami opuchlizną czy krwawieniem nie może nam zostać wypisane l4.
Co więcej, nawet jeśli gabinet umowę z ZUS posiada nie może zostać wystawione zwolnienie z powodu “błahych zabiegów” np. piaskowania zębów, skaling czy wybielania zębów. Według opinii publicznej nie jest to sprawiedliwe rozwiązanie bowiem teoretycznie stomatolodzy posiadają uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich, a praktycznie mogą to robić tylko w ściśle określonych przypadkach. Każdy pacjent posiada inny próg bólu, pracuje w różnych zawodach w których wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny a każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko bólu i powstania opuchlizny.
Jako klinika stomatologiczna która ma na uwadzę przede wszystkim dobro pacjenta, znaleźliśmy rozwiązanie z którego każdy pacjent może skorzystać. Jeśli występuje u Ciebie ból po zabiegu, dyskomfort lub opuchlizna warto udać się do lekarza ogólnego i poprosić go o wystawienie zwolnienia chorobowego na czas naszej niedyspozycji. Sprawdź jak przygotować się do pierwszej wizyty w gabinecie Suki w sekcji Dla Pacjenta.
Kim jest stomatolog?
Choroby zębów i dziąseł są często spotykanymi, w ostatnich dekadach przypadłościami. Wynikają one głównie ze zmian zachodzących w naszej diecie, odżywiamy się coraz bardziej przetworzonymi produktami zawierającymi cukry i silne barwniki. Szkliwo naszych zębów o wiele szybciej ulega degradacji przez co musimy regularnie kontrolować stan naszej jamy ustnej.
Aby całkowicie zadbać o uzębienie powinniśmy wybrać odpowiedniego specjalistę, w Polskim systemie zdrowia obecne są dwie specjalizacje umożliwiające leczenie uzębienia, jest to lekarz stomatolog i dentysta. Wbrew pozorom nie są to synonimy jednego zawodu na czym jednak polegają różnice?
Dentysta jest to specjalista od zębów, zajmuje się leczeniem tylko przypadłości związanych z ich strukturą oraz budową. Natomiast stomatolog specjalizuje się w leczeniu zarówno zębów jak i innych tkanek, które znajdują się w jamie ustnej. Stomatolog to lekarz który ukończył pięcioletnie jednolite studia zakończone odpowiednią praktyką i uzyskaniem dyplomu.
Co leczy stomatolog?
Stomatolog to specjalista z zakresu leczenia chorób które rozwijają się w jamie ustnej. Nie jest to lekarz zajmujący się tylko leczeniem zębów, ale również chorób przyzębia, miazgi zębowej a nawet zabiegami chirurgicznymi wykonywanymi w obrębie jamy ustnej.
Gabinet Sujka w Olsztynie oferuje pełen zakres usług stomatologicznych umożliwiających leczenie nawet najbardziej skomplikowanych przypadków. Pracujemy na nowoczesnym sprzęcie, stosujemy najwyższe standardy w implantologii i stomatologii, wykorzystujemy nowe techniki zabiegowe. Stosujemy tzw. chirurgię jednego dnia. Oznacza to, że w ciągu kilku godzin rozpoczynamy i kończymy zabieg: usuwamy ząb, np. jedynkę, wszczepiamy pacjentowi implant, a następnie realizujemy wszystkie procedury protetyczne, a pacjent może wyjść z nowym zębem tyle że tymczasowym.
Czas i komfort każdego pacjenta jest dla nas priorytetem. Jesteśmy kliniką stomatologiczną co oznacza, że kompleksowo zajmujemy się również chorobami przyzębia. Wykonujemy zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej oraz stomatologii estetycznej. Kompleksowo zajmiemy się poprawą jakości twojego uśmiechu, każdy zabieg może zostać wykonany w naszej klinice dlatego, że jesteśmy nie tylko dentystami a również stomatologami.
Czy stomatolog to lekarz?
Regulacje w zawodzie stomatologa mówią nam jasno, że stomatolog to absolwent kierunku lekarsko-dentystycznego, co oznacza że aby zostać stomatologiem trzeba ukończyć studia lekarskie i zdobyć tytuł lekarza. Jest to jedyna droga dzięki której można zyskać uprawnienia zawodowe możemy więc być pewni, że każdy dentysta jest profesjonalistą posiadającym właściwą wiedzę, staż podyplomowy, zdany egzamin i wykształcenie medyczne. Studia stomatologiczne to jednolite pięcioletnie studia kończące się obowiązkowym rocznym stażem. Zawód oferuje specjalizację w wielu dziedzinach np:
– chirurgia stomatologiczna,
– chirurgia szczękowo-twarzowa,
– ortodoncja,
– periodontologia,
– protetyka stomatologiczna,
– stomatologia dziecięca,
– stomatologia zachowawcza z endodoncją,
Specjaliści z takim wykształceniem pracują w gabinecie Sujka, oprócz lekarzy stomatologów są to świetnie przeszkolone asystentki i higienistki stomatologiczne. Klinika została założona przez dr Elżbietę i Karola Sujkę. Stomatologia jest dla całego zespołu lekarzy, higienistek i recepcji ogromną pasją.