Okazuje się, że właściwa opieka dentystyczna może być sposobem na ograniczenie zakażeń dróg oddechowych u pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM). Właśnie takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez grupę brazylijskich naukowców.
Z badania wynika m.in., że osoby, które w trakcie pobytu na OIOM-ie znalazły się pod opieką lekarza stomatologa, były zdecydowanie mniej narażone na szpitalne zakażenia dolnych dróg oddechowych w tym na respiratorowe zapalenie płuc (ventilator-associated pneumonia, VAP).
Doktor Fernando Bellissimo-Rodrigues, jeden z autorów badania, tłumaczy: – Rozwój bakterii powodujących infekcje szpitalne często zaczyna się w jamie ustnej. A z przeprowadzonego badania wynika, że dołączenie do zespołu OIOM-u lekarza dentysty wykonującego zabiegi stomatologiczne, może znacząco poprawić rokowania pacjentów.
Jak przebiegało badanie?
Badanie przeprowadzono na grupie 254 dorosłych pacjentów, z których każdy przebywał na oddziale intensywnej terapii przynajmniej przez 48 godzin. Pacjentów losowo podzielono na dwie podgrupy. Pierwsza z nich znalazła się pod opieką lekarza dentysty, druga otrzymała rutynową opiekę, która zaaplikowana została przez pracujący na OIOM-ie zespół pielęgniarski.
Zabiegi przeprowadzone przez lekarza stomatologa zawierały takie działania jak szczotkowanie zębów, czyszczenie języka, usuwanie kamienia nazębnego, atraumatyczne regeneracyjne leczenie próchnicy, ekstrakcję zębów oraz miejscowe stosowanie chlorheksydyny. Zabiegi dobierano w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentów i wykonywano od czterech do pięciu razy w tygodniu. Dla porównania rutynowa opieka obejmowała takie działania jak mechaniczne czyszczenie przy użyciu gazy połączone z miejscowym stosowaniem chlorheksydyny trzy razy dziennie.
Pacjenci, którzy otrzymali dodatkową opiekę dentystyczną, byli mniej narażeni na rozwój infekcji dróg oddechowych. W porównaniu z chorymi, którzy poddani zostali standardowym zabiegom, ryzyko zmniejszyło się aż o 56%.
Autorzy badania podkreślają, że wprowadzenie regularnej opieki stomatologicznej (w tym antyseptyki jamy ustnej) u pacjentów na oddziałach intensywnej terapii skutkuje zmniejszeniem ilości bakterii występujących w jamie ustnej i uniemożliwia migrację tych bakterii do płuc.
Pełny opis przeprowadzonego badania opublikowany został w listopadzie na łamach Infection Control and Hospital Epidemiology – czasopiśmie związanym z Society for Healthcare Epidemiology of America (SHEA).